Cumhurbaşkanı Tatar, Londra’da Müslüman toplumu temsilcileri ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Londra'da müslüman iş insanları ve toplum temsilcileri ile bir araya geldi.

Yayın: 18.11.2023 - 10:28

247 kez okundu

Cumhurbaşkanı Tatar, Londra’da Müslüman toplumu temsilcileri ile bir araya geldi

Islam Channel’daki etkinlikte, Kıbrıs tarihini, müzakere süreçlerini, iki devlet temelindeki yeni siyaseti ve adadaki son gelişmeleri Müslüman toplumuna aktardı. Tatar, KKTC’nin 40. yılını kutlarken, gençliğine yönelik haksız ambargolara dikkat çekti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle uluslararası alanda hak ettiği yeri alacağına vurgu yaptı.

KKTC’nin turizm, eğitim, kültür ve devlet yapısıyla güçlü bir Türk devleti olarak konumlandığını belirten Tatar, tanınmamasına rağmen Kıbrıs Türk halkının mücadele azmiyle yoluna devam ettiğini ifade etti. Rum Yönetimi’nin Annan Planı’na “hayır” demesine rağmen tanındığını, ancak “evet” diyen KKTC’nin tanınmadığını ve ambargolar altında tutulduğunu eleştiren Tatar, ada üzerindeki eşitsiz uygulamalara dikkat çekti.

Tatar, adadaki iki halkın, iki devletin ve farklı dil ve kültürlerin varlığını vurgulayarak, KKTC’ye ve Kıbrıs Türk halkına daha fazla haksızlık yapılmaması gerektiğini belirtti. Kıbrıs Türk halkının kendi kendini yönetme hakkını kullanarak devletini kurduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle KKTC’yi geliştirdiğini anlatan Tatar, artık gerçeklere dayalı olarak iki devlet zemininde bir anlaşma yapılması gerektiğini ifade etti.

Gazze’deki olaylara dikkat çeken Tatar, Kıbrıs’ta Türklerin Osmanlı döneminden beri var olduğunu ve var olmaya devam edeceklerini vurguladı. KKTC’nin uluslararası alanda tanınırlığını artırmak, haklı sesini duyurmak ve tanınmak amacıyla Türk Devletleri Teşkilatı, İslam İşbirliği Teşkilatı, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Birliği ile yapılan çalışmaları anlatan Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman KKTC’nin yanında olduğunu belirtti.

Tatar, KKTC’nin yeni uçak alanı, kültürü, denizi ve güneşi ile sadece bir turizm adası olmanın ötesinde güçlü bir yatırım adası olduğuna dikkat çekti. İngiltere’deki Müslüman toplumuna teşekkür eden Tatar, her zaman destek beklediklerini ve Kıbrıs Türk halkının sesini duyurma fırsatı tanıdıkları için minnettarlık ifade etti. Etkinlik sonrası Islam Channel’de verdiği mülakatta da Kıbrıs Türk halkının sesini duyurmaya devam etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap