Cumhurbaşkanı Tatar, Londra’da Talk Tv’de programa katıldı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Londra merkezli Talk Tv'ye konuk olarak Kıbrıs Türk halkının mücadelesini aktardı ve garantör ülke İngiltere'nin Kıbrıs siyasetini gözden geçirmesi gerektiğini vurguladı.

Yayın: 19.11.2023 - 17:00

172 kez okundu

Cumhurbaşkanı Tatar, Londra’da Talk Tv’de programa katıldı

Tatar, İngiltere’nin Kıbrıs gerçeklerini iyi bildiğini belirterek, artık Kıbrıs Türk halkının taleplerine, özellikle direkt uçuş beklentilerine cevap vermesi gerektiğini ifade etti.

Kıbrıs tarihini anlatan Tatar, İngiltere’nin adada garantör ülke olduğunu ve taraflara eşit davranması gerektiğine işaret etti.

Tatar, Kıbrıs Türk halkının en büyük şansının garantör ülke Anavatan Türkiye Cumhuriyeti olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkının güvenliği ve huzuru konusunda etkin bir destek sağladığını belirtti. Türkiye Cumhuriyeti’nin garantisi altında olmaktan asla vazgeçmeyeceklerini ifade eden Tatar, KKTC’nin 40. Kuruluş yıldönümünde Türkiye’nin desteğiyle bölgede güçlü bir Türk devleti olarak varlığını sürdürdüğünü kaydetti.

Gazze’deki olaylara atıfta bulunarak, savaşın durması ve masumların hayatını kaybetmemesi temennisinde bulunan Tatar, İngiltere’nin Kıbrıs Türk halkına karşı sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini belirtti. İki devlet arasında enerji ve diğer alanlarda iş birliği yapılabilmesine dikkat çeken Tatar, Kıbrıs ve bölge için adil, sürdürülebilir ve doğru bir çözümün, iki devlete dayalı bir yaklaşım olduğunu vurguladı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap