Cumhurbaşkanı Tatar: “Rum tarafının kişileri hedef alan baskı ve sindirme politikası, gerçek niyetini bir kez daha gözler önüne serdi”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum liderliğinin son zamanlarda artan baskı ve sindirme politikalarıyla birlikte mevcut izolasyon siyasetini açıkça sergilediğini vurguladı.

Yayın: 21.06.2024 - 18:44

46 kez okundu

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Rum liderliği, uluslararası toplum nezdinde olumlu bir imaj yaratmaya çalışırken, aynı zamanda ekonomimize yönelik saldırılarını artırıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından etkin bir iç hukuk mekanizması olarak kabul edilen Taşınmaz Mal Komisyonu, 2005’ten bu yana aktif bir şekilde çalışmaktadır.

Ancak Rum liderliği, vatandaşlarının bu mekanizmaya başvurmasını engellemeye çalışıyor ve başvuruları ilerletmek için gerekli belgeleri vermiyor.

Rum liderliğinin bu tutumu, uluslararası hukuku açıkça ihlal eden bir davranıştır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde uluslararası hukuka uygun mülkiyet rejimine uygun hareket edenleri hedef almak kabul edilemezdir ve iki halk arasındaki güveni daha da zayıflatır.

Biz Kıbrıs Türk tarafı olarak sürekli iş birliği çağrıları yapıyoruz, ancak Rum liderliği baskı ve sindirme politikalarını artırarak aklıselime davet ediyoruz.

Halkımız, 61 yıldır haksız ve hukuksuz izolasyon altında acı çekiyor. Bu haksızlığa uluslararası toplumun sessiz kalması, Rum liderliğini daha da cesaretlendiriyor ve bu da uluslararası hukuku ihlal etmelerine yol açıyor.

Bu nedenle, BM dahil olmak üzere uluslararası toplumun, Rum liderliğinin sürdürdüğü izolasyon politikasına verdiği desteği gözden geçirmesini istiyoruz.”

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap