Cumhurbaşkanı Tatar, Sakarya’da temaslarda bulunuyor

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Sakarya'da çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye'yi ziyaret ediyor.

Yayın: 03.06.2024 - 15:23

128 kez okundu

Cumhurbaşkanı Tatar, Sakarya’da temaslarda bulunuyor

Cumhurbaşkanı Tatar, ziyareti sırasında Sakarya Üniversitesi’nde “27 Mayıs Darbesi ve Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan Alınacak Dersler” konulu bir konferans verdi, Kıbrıs gazileriyle buluştu ve bir fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Ayrıca çeşitli ziyaretler ve görüşmeler yaptı.

Fahri Doktora Unvanı

Sakarya Üniversitesi, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a fahri doktora unvanı verdi.

Sakarya’daki temasları sırasında yaptığı açıklamada, Tatar, Sakarya’ya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkının selamlarını iletti. KKTC’nin kuruluşunda katkıları olan şehitleri anarak, gazilere uzun ömürler diledi.

Bu yıl Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50. yılını coşkuyla kutlayacaklarını belirten Tatar, 1974’teki Barış Harekâtı’yla adaya barışın geldiğini ve Kıbrıs Türk halkının bu süreçte büyük kazanımlar elde ettiğini ifade etti.

“Devletimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle bölgesinde güçlü bir Türk devleti olarak gelişimini sürdürüyor,” diyen Tatar, bu başarıyı Mücahit ve Mehmetçik’in ortak mücadelesine borçlu olduklarını vurguladı.

Bu başarılı mücadele sayesinde Kıbrıs’ın bir Yunan adası olmaktan kurtarıldığını ve bağımsız bir Türk devleti kurulduğunu belirten Tatar, şu anda devletin güçlenmesi ve gelişmesi için çalıştıklarını, Türk Devletleri Teşkilatı’na üye olduklarını ve Doğu Akdeniz’de güçlü bir devlet olarak yer aldıklarını ifade etti.

Kıbrıs Türkü Sizi Unutmaz

Barış Harekâtı’nın Türk dünyası için önemine değinen Cumhurbaşkanı Tatar, tüm şehitleri anarak gazilere sağlık diledi ve “Kıbrıs Türkü sizi unutmaz, gazilerimiz ve şehitlerimiz bizim için çok değerlidir, minnetlerimi sunuyorum,” dedi.

Tatar, Doğu Akdeniz gibi stratejik bir bölgede, Kıbrıs Türk halkının bağımsız bir şekilde, Türkiye’nin desteğiyle güven içinde yaşamaya devam edeceğini vurguladı.

Deprem bölgesi Sakarya’da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirten Tatar, bu ziyaretlerin karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi açısından önem taşıdığını ifade etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap