Cumhurbaşkanı Tatar, Victoria’da yenilenen Kuzey Kıbrıs Türk Toplum Merkezi binasının sembolik açılışına katıldı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Avustralya'daki temasları kapsamında, Kuzey Kıbrıs Türk Toplum Merkezi Victoria binasını ziyaret ederek tadilatının sürdüğü merkezin sembolik açılış törenine katıldı.

Yayın: 28.05.2024 - 10:29

176 kez okundu

Cumhurbaşkanı Tatar, Victoria’da yenilenen Kuzey Kıbrıs Türk Toplum Merkezi binasının sembolik açılışına katıldı

Türkiye Cumhuriyeti Melbourne Başkonsolosu Doğan F. Işık ve KKTC Melbourne Fahri Temsilcisi Hasan Sayar’ın da eşlik ettiği ziyarette, Cumhurbaşkanı Tatar’a sıcak bir karşılama yapıldı. Merkez Başkanı Candan Ahmet ve yönetim kurulu üyeleri, Tatar’ı merkeze gelişinde karşıladılar.

Cumhurbaşkanı Tatar, merkezi gezerken 53 araç kapasiteli otoparkın temel atma törenine de katıldı. Merkezdeki yenileme çalışmaları devam ederken, sembolik açılış için kurdele kesme töreni düzenlendi.

Tatar, merkezin tarihçesi ve sunduğu hizmetler hakkında bilgi aldıktan sonra sembolik açılış töreninde şu sözlere yer verdi: “Victoria Kuzey Kıbrıs Türk Toplum Merkezi’nin kökleri 1949 yılına dayanıyor. Bu merkezin kurulması, Kıbrıslı Türkler için bir merkez almanın ilk tartışıldığı döneme kadar uzanıyor. Bu kararlılık ve vizyon, bugün bize bu merkezi sunan herkese teşekkür etmemiz gerektiğini belirtiyor.”

Ayrıca, Avustralya’da Kıbrıs Türk toplumunun görünürlüğünü artırmaya yönelik çalışmalara öncülük eden derneğin ilk başkanı Hasan Dellal’i anan Tatar, 1950’li yıllarda Kıbrıs Türk Derneği olarak bilinen halkevinin Avustralya’da resmi bir büyükelçilik olmadığı için Türkiye Cumhuriyeti adına Anzak Günü’nde çelenk koyma izni almasına da değindi.

Tatar, “Merkezin, Melbourne’da yaşayan Kıbrıs Türkleri için dilimizi, kültürümüzü ve geleneklerimizi öğreten önemli bir hizmet sunduğunu görmekten gurur duyuyorum” dedi. Ayrıca, Merkez Başkanı Candan Ahmet’in kendisini Lefkoşa’da ziyaret ederek Avustralya’ya davet ettiğini ve bu davetin Kıbrıs Türk gençlerinin tarih ve kültürlerinin öğrenilmesinde önemli bir rol oynadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, toplum merkezinin tamamlanmamış olmasına rağmen Avustralya’daki Kıbrıs Türklerine daha fazla faaliyet ve hizmet sunabileceğine inandığını ifade etti. Geçmişte merkezin düzenlediği etkinliklere de değinen Tatar, Kıbrıslı Türklerin Avustralya’ya gelişinin 80. yıl dönümünü kutladı ve toplum merkezinin insanlara sosyalleşme, öğrenme ve temel hizmetlere erişme fırsatı sunduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, ziyareti sırasında toplum merkezinin binasını gezdi ve üyelerle sohbet etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap