Depremlerde hayatını kaybeden 49 KKTC vatandaşı anısına Ankara’da fidan dikildi

6 Şubat'ta meydana gelen depremlerde yaşamını yitiren 49 KKTC vatandaşının anısına Türkiye Cumhuriyeti'nde, Ankara'da Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın da katılımıyla fidan dikimi gerçekleştirildi. Fidanlar, Altındağ Belediyesi KKTC Parkı ve Kıbrıs Şehitleri Hatıra Ormanı'na dikildi.

Yayın: 25.10.2023 - 17:02

56 kez okundu

Depremlerde hayatını kaybeden 49 KKTC vatandaşı anısına Ankara’da fidan dikildi

Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, fidan dikimi töreninde yaptığı konuşmada KKTC Parkı ve Kıbrıs Şehitleri Hatıra Ormanı’nın iki halk arasındaki kalıcı sevgiyi ve şehitlerin sembolü olduğunu vurguladı.

Balcı, şehitleri rahmetle andıktan sonra, Adıyaman ve diğer deprem bölgelerinde depremlerde hayatını kaybeden KKTC vatandaşlarının anısına dikilecek fidanların her gün büyüyerek anılarını sonsuza kadar yaşatacağını belirtti.

Ayrıca, Balcı, Türkiye Cumhuriyeti olarak dünya barışını ve herkesin haklarının korunmasını savunduklarını, Kıbrıs’ta olduğu gibi günümüzde de Filistin’de yaşananları kabul etmediklerini vurguladı.

CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, törende günün anlamı ve önemini vurgulayarak, belediye başkanına Kıbrıs Türk halkı ve KKTC’ye gösterilen ilgi ve değeri takdir etti.

Tatar, 6 Şubat’ta kaybedilen “Şampiyon Melekler” ile öğretmenleri ve ailelerini andı, bu acının tarifsiz olduğunu ve yürekleri parçaladığını ifade etti.

Şampiyon Meleklerin anılarını ve isimlerini yaşatmak için çalıştıklarını ve bunun kendilerinin görevi olduğunu belirten Tatar, 49 kayıp vatandaş adına dikilecek fidanların, vatandaşların anılarını sonsuza kadar yaşatması ve iki ülke arasındaki köklü ilişkileri geliştirmesi açısından önemine dikkat çekti.

Deprem kuşağında bulunan bölgelerde, bu tür acıların bir daha yaşanmaması için gerekli önlemleri almak için çalıştıklarını belirten Tatar, yasal düzenlemeler ve diğer önlemlerin uygulanacağını, İsias davasını yakından takip ettiklerini açıkladı.

Tatar, adalet ve Türk adaletine güvendiklerini belirterek, ailelerin acılarını bir nebze hafifletmek için bu davayı takip etmelerinin görevleri olduğunu vurguladı.

Şampiyon Meleklerin isimlerini yaşatmak amacıyla bugün düzenlenen etkinliği öven Tatar, Filistin’deki saldırıların bir an önce sona ermesini diledi ve Birleşmiş Milletleri göreve çağırdı.

Kardeşlik, barış ve huzurun önemine vurgu yapan Tatar, 6 Şubat’ta hayatını kaybeden herkesi andı ve ailelere sabır diledi.

Fidan dikimi etkinliğine Maliye Bakanı Özdemir Berova, KKTC Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu ve KKTC Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Karakaya da katıldı. Fidan dikimi öncesinde çocuklar, hayatını kaybeden çocuklar anısına gökyüzüne balonlar bıraktı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap