DSÖ: Sudan’da sağlık hizmetlerine yönelik saldırıları en güçlü ifadelerle kınıyoruz

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Sudan'da sağlık hizmetlerine yönelik saldırıları şiddetle kınadıklarını açıkladı.

Yayın: 27.06.2024 - 12:45

30 kez okundu

DSÖ: Sudan’da sağlık hizmetlerine yönelik saldırıları en güçlü ifadelerle kınıyoruz

Ghebreyesus, Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında Nisan 2023’ten bu yana devam eden çatışmaların sağlık hizmetlerine olan etkilerini X sosyal medya platformunda değerlendirdi.

Sudan’da sağlık hizmetlerine yönelik birçok saldırı raporu aldıklarını belirten Ghebreyesus, El Faşir bölgesindeki tek diyaliz merkezinin saldırı sonrası hizmet veremez hale geldiğini bildirdi.

El Faşir-Tinan yolu üzerindeki Roro Hastanesi’nin de geçen hafta kundaklanarak kullanılamaz hale geldiğini ifade eden Ghebreyesus, “Bu saldırıları şiddetle kınıyoruz. Sağlık hizmetlerinin korunması çağrımızı yineliyoruz.” dedi.

Ghebreyesus, Sudan’da silahların susması ve barışın sağlanması gerektiğini vurguladı.

Sudan’da, 30 yıl süren Ömer el Beşir iktidarının halk ayaklanmasıyla devrilmesinin ardından, sivillerin katılımıyla oluşturulan hükümete karşı ordu ve HDK’nın yaptığı ortak darbe sonucu bir yıldan fazla süredir devam eden güç mücadelesi sürüyor.

Birleşmiş Milletler’e göre, dünyanın en büyük yerinden edilme ve açlık krizinin yaşandığı Sudan’daki çatışmalar sonucu 16 binden fazla kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 10 milyon kişi yerinden edildi ve 25 milyondan fazla kişi insani yardıma muhtaç durumda.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap