Dünya plastik kirliliğine çözüm arıyor

Uluslararası toplum, dünya genelinde plastik kullanımının azaltılması amacıyla BM'nin ev sahipliğinde Nairobi'de bir araya geldi, ancak hedefe ulaşmak için bir uzlaşma sağlanamadı.

Yayın: 20.11.2023 - 16:48

148 kez okundu

Dünya plastik kirliliğine çözüm arıyor

“INC3” adlı üçüncü tur müzakerelerde, çevre koruma örgütleri, plastik endüstrisi temsilcileri ve birçok ülke, plastik kirliliğiyle mücadelede küresel bir anlaşma üzerinde görüş alışverişinde bulundu.

Müzakereler boyunca 500’den fazla öneri sunuldu, ancak katılımcılar arasında fikir birliği sağlanamadı. Greenpeace, anlaşmanın başarılı olması için ABD ve AB’nin öncülük etmesi gerektiğini savunurken, diğer taraftan plastik endüstrisi, Rusya ve Suudi Arabistan gibi ülkeler, plastiğin yeniden dönüştürülerek kullanılmasını teşvik etmeyi destekliyor.

Çevre koruma aktivistleri ve bazı hükümetler ise daha az plastik üretimi konusunda anlaşma sağlanması gerektiğini vurguluyor. Uluslararası Kirleticileri Ortadan Kaldırma Ağı (IPEN), İsviçre ve Uruguay’dan gelen önerilerin çevreye zararlı polimer ve kimyasalların azaltılmasına odaklandığını belirtiyor.

Dünya genelinde her yıl 400 milyon ton plastik atık oluştuğu tahmin ediliyor. BM Çevre Programı, plastik kirliliğini 2040 yılına kadar yüzde 80 azaltmayı hedefliyor. Gelecek yılın sonuna kadar süren katılımcılara, plastik kirliliğini kontrol altına almak için anlaşma sağlama çağrısı yapılıyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap