21 Kişi hayatını kaybetti

ABD'nin Texas eyaletinde bir ilkokulda düzenlenen silahlı saldırıda 19'u çocuk 21 kişi hayatını kaybetti. Texas Valisi Greg Abbott 18 yaşındaki saldırganın, yerli halktan Salvador Ramos isimli bir genç olduğunu ve kendisine müdahale eden polis tarafından vurulduğunu söyledi.

21 Kişi hayatını kaybetti
banner22

Saldırganın bir tabanca ve bir AR-15 tüfek kullandığı kaydediliyor.

İki polisin de çatışmada yaralandığı ancak durumlarının iyi olduğu bildirildi.

CBS News'a konuşan güvenlik güçleri, saldırganın okul saldırısı öncesinde büyükannesini de öldürdüğünden şüpheleniyor.

Biden: Bu acıyı eyleme çevirmenin zamanı geldi

Uvalde kentindeki Robb İlkokulu'nda düzenlenen saldırı sonrası açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, "Tanrı aşkına ne zaman silah lobisine karşı duracağız?" dedi.

18 yaşındaki bir çocuğun mağazadan silah satın alabilmesi fikrinin yanlış olduğunu dile getiren Biden, "Bu tip kitlesel silahlı saldırılar dünyanın başka yerinde nadiren gerçekleşir" dedi.

"Bu acıyı eyleme çevirmenin zamanı geldi" diye konuşan ve silah satın almayla ilgili yasalarda düzenleme yapma çağrısında bulundu.

Biden, Beyaz Saray'da ve ABD'deki federal binalarda bayrakların yarıya indirilmesi talimatını verdi.

Demokrat Parti'den Connecticut Senatörü Chris Murphy, tüm senatörlere silah kontrol yasasını Kongre'den geçirmeleri çağrısında bulundu.

"Bu çocuklar şanssız değildi. Bu [saldırı] sadece bu ülkede yaşanır" diyen Murphy, başka hiçbir ülkede küçük çocukların o gün vurulabileceklerini düşünerek okula gitmeyeceğini söyledi.Eğitim sektörü dergisi EdWeek'e göre geçtiğimiz yıl ABD'deki okullarda 26 silahlı saldırı gerçekleşti.

Nisan ayında yapılan bir araştırma, 2020 yılında Amerikalı çocukların ve gençlerin başlıca ölüm nedeninin silahla vurulma olduğunu ortaya koymuştu.

ABD'de sivillerin elindeki silah sayısı 390 milyondan fazla.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2022, 04:42

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20