Birleşik Krallık ile Yunanistan arasında, savunma ve ticaret alanlarında işbirliği anlaşması imzalandı

Söz konusu anlaşmanın, ileride Londra ile Atina arasında eğitim, turizm ve denizcilik konularında ikili anlaşmaların yapılmasına da zemin hazırlaması bekleniyor

Birleşik Krallık ile Yunanistan arasında, savunma ve ticaret alanlarında işbirliği anlaşması imzalandı
banner22

Birleşik Krallık ve Yunanistan, ticaret, güvenlik ve teknoloji alanlarında işbirliğini genişletmek amacıyla anlaşma imzaladı.

Sputnik Türkçe'de yer alan habere göre, anlaşmanın, ileride Londra ile Atina arasında eğitim, turizm ve denizcilik konularında ikili anlaşmaların yapılmasına da zemin hazırlaması bekleniyor.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss, Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Yunanistan ile imzaladığımız çerçeve anlaşma, her iki ülkede ticaret ve yatırım için yeni fırsatlar yaratacak, işletmeler, yatırımcılar ve sanayi arasında daha iyi bir işbirliğini mümkün kılacak ve özgürlüklerimizi ve yaşam biçimimizi akamete uğratmakla tehdit eden kötü niyetli aktörlere meydan okuduğumuz şu sıralarda, güçlü güvenlik ve savunma işbirliği üzerine inşa edilecek" dedi.

Dendias ise, Birleşik Krallık'ın AB'den çekilmesinin Atina ve Londra arasındaki ilişkilere zarar vermediği, bunun yerine 'daha yakın, daha derin ve daha dürüst ikili ilişkiler için bir fırsat' olduğunu söyledi.

Hükümetinin dış politika hedeflerinin 'oldukça basit' olduğunu belirten Dendias, 'barışı, istikrarı teşvik etmeyi ve refah tesis etmeyi' amaçladıklarını da sözlerine ekledi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20