Kabil'de Kadınlar Sokağa Çıktı

Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir araya gelen bir grup kadın ellerinde pankartlarla hakları için protesto yürüyüşü düzenledi.

Kabil'de Kadınlar Sokağa Çıktı
banner22

Taliban'ın Afganistan’da kontrolü ele geçirmesinin ardından halkta büyük bir endişe ve korku hâkimken, bir grup kadın Taliban’a başkaldırdı.

Kabil’de toplanan 50'ye yakın cesur Afgan kadın, pankartlar açıp sloganlar atarak Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yürüdü. 

Saçlarının yarısını dışarda bırakan eşarplar takan, boyunlarına mor şallar bağlayan makyajlı, güneş gözlüklü Afgan kadınlar, ellerinde ise çiçekler taşıdı. 

Önleri demir bariyerlerle kesilen kadınlara, Taliban’ın ağır silahlı özel birliği ‘Bedri 313’ güçleri müdahale etti. Kendilerine silah doğrultulan kadınlar, “Korkmuyoruz” diyerek karşı koydu.

Milli Savunma Bakanlığı’nın önündeki yoldan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na doğru yürüyüşe geçen kadınlar, Taliban’ın eli silahlı adamlarının şaşkın bakışları altında pankart açıp sloganlar attı.

"Özgürlüğümüzü istiyoruz"

“Taliban Taliban, hükümet kadınsız olmaz, kadın olmazsa sizi tanımıyoruz”, “Kadınlara laf söyleyemezsiniz, hukuk okuduk, tıp okuduk, iktisat okuduk. Bizi evde tutamazsınız. Özgürlüğümüzü, haklarımızı, işimizi istiyoruz”, “Tek cinsiyetçi, kadınsız hükümet olmaz”, “Ölene kadar teslim olmayacağız”, “Kararlıyız, haklarımızı alacağız”, “Kadın hakları olmadan meşruiyetiniz olmaz Taliban” sloganları atan kadınlar, yaklaşık bir kilometre yürüdü.

Göz yaşartıcı gaz ve kırbaç

Yola demir bariyer koyan Taliban, kadınlardan yürüyüşünü sonlandırmasını istedi. 

Saray önüne çelenk bırakmak istediklerini söyleyen kadınların yürüyüşe devam etmek istemesi üzerine ise önleri demir bariyerle kapatıldı. 

Kadınlarla Taliban askeri yetkilileri arasında tartışmalar devam ederken, Taliban’ın ağır silahlı özel birliği ‘Bedri 313’ ekipleri geldi. Bedri 313 ekipleri, kadınlara silah doğrulttu, göz yaşartıcı gaz bombası attı, ardından bazı kadınlara kırbaçlarla vurmaya başladı. 

Etrafta toplanan herkese de şiddet uygulayan Taliban, kadınları takip eden uluslararası medya mensubu gazetecilere de müdahale edip kısa süreliğine gözaltında tuttu. 

Kendilerine ağır silahların namluları çevrilen kadınlar, “Korkmuyoruz” diyerek haykırdı. 

Müdahalenin ardında kadınlar, Saray’a çelenk bırakamadan dağıldı.

"Boyun eğmeyeceğiz"

Hürriyet, Taliban’a başkaldıran Afgan kadınların temsilcileriyle konuştu.

Remziye Abdulhey, “Haklarımızı korumak için Taliban’ın karşısına dikildik. Haklarımızı istiyoruz, haklarımız verilene kadar mücadelemiz devam edecek” dedi. Feride Suleymani de “Kadın haklarıyla ilgilenen şubede çalışıyordum. Taliban’ın gelmesiyle sıkıntılar başladı. Taliban açıkladı, ‘Hükümetimizde kadın yer almayacak’ diye. Hükümette bile kadına yer vermezken, haklarımızı nasıl verecek? Haklarımızı alana kadar devam edeceğiz. Taliban, bu yaptığımızı sevmiyor, ama sesimizi duyurmak istiyoruz. Uluslararası camia sesimizi duysun. Herkes bilsin ki, kadınlar boyun eğmeyecek, karşılarına dikilecek, savaşımızı vereceğiz” ifadelerini kullandı.

"Özgürlüğümüzü istiyoruz"

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2021, 23:38

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20