Motorin krizi başlıyor, sadece 40 günlük stok kaldı

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı sıcak savaşın ardından Avrupa, enerji bağımlılığını düşürme konusunda arayışlarını sürdürüyor. Kıtanın stoklarının alarm verdiği belirtilirken yalnızca 40 günlük motorin stoku kaldığı öğrenildi.

Motorin krizi başlıyor, sadece 40 günlük stok kaldı
banner22

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın ardından Avrupa’nın uyguladığı yaptırımlar enerji sektöründe sıkıntıları da beraberinde getirdi. Kıtada yalnızca 40 günlük motorin stoku kaldığı öğrenilirken yetkililer de enerji bağımlılığını azaltmak için farklı çözüm önerilerine yöneldi.

ORTADOĞU, ASYA VE ABD SEÇENEKLERİ DEĞERLENDİRİLİYOR

Tarih boyunca motorin ithalatının yüzde 20’sini Rusya’dan yapan Avrupa, savaşın ardından şirketler, Rus petrolünden uzak durarak Ortadoğu, Asya ve ABD’den ithalat seçeneklerine yönelmeye başladılar. Shell, BP ve Total ise Almanya’ya yakıt teslimatını kısıtlama kararı aldı.

Bloombergh’in haberine göre, görünümden dolayı endişeye kapılan yatırımcılar beklemek yerine arzı müsait ürünlere büyük primler ödeyerek satın almayı tercih ediyorlar. Trafigura Group’un da dahil olduğu bazı firmalar belli lokasyonlarda kıtlık yaşanabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

40 GÜNLÜK İHTİYACI KARŞILAYACAK KADAR KALDI

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre savaş başlamadan önce Ocak sonunda Avrupa ülkelerinde toplam 247,4 milyon varil dizel bulunuyordu. Bu rakamın, kıtada hiç dizel üretilmese ya da ithal edilmese dahi 40 gün boyunca ihtiyacı karşılayacağı düşünülüyor.

Avrupalı ülkelerin ne kadar ciddi bir sorun yaşayabileceği Rusya’dan gelen arzın başka ülkelerle ne kadar hızlı bir şekilde değiştirilebileceğine bağlı olduğu belirtiliyor.

Bununla birlikte bu stokların tüm ülkelere orantılı bir şekilde de dağıtılmadığı biliniyor. Finlandiya ve Danimarka’nın kamu ve özel depolarda altı aydan fazla yetecek stoku varken İngiltere ve Norveç’in 30 gün yetecek kadar stoku olduğu belirtiliyor.

İNGİLTERE DE ALARM VERİYOR

Pandemi öncesi İngiltere dizel ihtiyacının yarısını ithalattan karşılıyordu ve bu miktarın üçte biri Rusya’dan geliyordu. Yaptırımlar sonrası İngiltere eğer stoklarını tüketmek istemiyorsa günlük 100 bin varillik eksiğin karşılanması için başka bir kaynak bulunması gerekecek. Yine de ada ülkesinin durumunun sahip olduğu çeşitli tedarik kaynaklarından dolayı o kadar da kötü olmadığı düşünülüyor.

Rus tedarikine bağımlı olan ülkeler hatta bölgelerin daha büyük sorunlar yaşaması bekleniyor. Avrupa’nın en büyük dizel tüketicisi olan Almanya bu konuya iyi bir örnek olabilir. Ülkenin güney kısmı kendini İtalya ve Fransa’daki rafineriler aracılığıyla ve batı kısmı Rotterdam ve Wilhelmshaven limanları aracılığıyla besleyebilirken, büyük oranda Rus petrolüne bağımlı olan doğu kısmının petrol akışının durması durumunda en büyük darbeyi yiyeceği düşünülüyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20