EFES-2024 Tatbikatı tamamlandı… Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50’nci yılına ithafen Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca 50 gemiyle Erdoğan’ı selamlama geçişi yapıldı

EFES-2024 Tatbikatı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en büyük ve kapsamlı birleşik, müşterek tatbikatlarından biri olarak gerçekleştirildi ve büyük bir başarıyla tamamlandı.

Yayın: 30.05.2024 - 16:01

138 kez okundu

EFES-2024 Tatbikatı tamamlandı… Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50’nci yılına ithafen Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca 50 gemiyle Erdoğan’ı selamlama geçişi yapıldı

Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’nde gerçekleştirilen tatbikat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak’ın da katılımıyla seçkin gözlemci günüyle sona erdi.

Tatbikata, Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov, Bosna Hersek Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Zukan Helez, Gine-Bissau Savunma Bakanı Nicalou Dos Santos, Kongo Savunma Bakanı Charles Richard Mondjo, Somali Savunma Bakanı Abdulkadir Muhammed Nur, Tanzanya Savunma ve Ulusal Hizmet Bakanı Stergomena Lawrence Tax, Uganda Savunma ve Gazi İşleri Bakanı Jakob Marksons Oboth ve Gambiya Savunma Bakanı Sering Modou Njie gibi dost ve müttefik ülkelerden genelkurmay başkanları da katıldı.

Tatbikatta, öncelikle dün gece gerçekleştirilen ilk amfibi hücum dalgasının ardından bugün de iki dalga halinde amfibi hücum tatbikatı yapıldı.

Milli imkanlarla inşa edilen TCG Burgazada ve TCG Büyükada’dan ateşlenen 76 milimetrelik deniz toplarıyla başlayan tatbikatta, karşıt kuvvet muhaberesini engellemek için ASELSAN tarafından üretilen milli elektronik harp unsurları MİLKAR-3A3 ve MİLKAR-5S kullanıldı.

Hava hücum harekatı kapsamında 4 Atak, 4 Cougar, 4 Sikorsky ve 2 CH-47 Chinook helikopteri görev yaptı. Ayrıca, yerli ve milli imkanlarla MKE tarafından üretilen 105 mm BORAN obüsü, CH-47 ağır yük helikopteri ile mühimmat konteyneri taşıdı.

Türk Hava Kuvvetleri bünyesindeki F-16 uçakları ile Katar Hava Kuvvetlerine ait Eurofighter Typhoon uçakları belirlenen hedeflere atış gerçekleştirdi.

Tatbikata ilk defa katılan TCG Anadolu’dan indirilen ZAHA’lar (Zırhlı Amfibi Hücum Aracı) plaja çıkarma yaptı.

TCG Anadolu, TCG Bayraktar ve TCG Sancaktar’dan kalkan helikopterler ve denize açılan botlarla ABD, Azerbaycan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Libya ve Suudi Arabistan birliklerinin katılımıyla bot harekatı gerçekleştirildi.

Tatbikatta bir düşman denizaltısı senaryosu üzerine tam yerinin belirlenmesi için 3 Sikorsky helikopteri, deniz yüzeyine yaklaşarak sonar cihazı daldırdı. Deniz karakol uçağı da denizaltıyı etkisiz hale getirmek için eğitim torpidosu attı.

Mayınlı sahadan araç geçişi açmak için MAGAS-A roketi ateşlendi. Amfibi harekatına destek için topçu atışları yapılırken, keskin nişancılar 600 metreden başarılı atışlar gerçekleştirdi.

Mayın harbi dalgıçları, otonom su altı cihazlarıyla belirlenen mayınları teşhis ve imha etti.

Tatbikat kapsamında keşif, gözetleme, ateş ve ateş destek unsurları ile taarruz helikopterlerinin eş zamanlı ve koordineli hareketleriyle tüm hedefler, obüs, havan, roket ve top atışlarıyla vuruldu.

Arama kurtarma ve tahliye operasyonları da icra edildi. TCG Anadolu’dan kalkan bir Sikorsky helikopteri, senaryo gereği denizdeki yaralı bir personeli seyyar sahra hastanesine tahliye etti.

Tatbikatta kıyıya yanaşan çıkarma gemilerinin kapak atması sırasında Çorlu’daki üslerinden havalanan Akıncı TİHA’lar da tam isabetli atışlarıyla harekata destek oldu.

Meskun mahal muharebesi kısmında tankların sahaya girmesinin ardından TB2’den SİHA atışları yapıldı. Tespit edilen düşman zırhlı araçları tanksavarlarla vuruldu.

Tatbikat, senaryonun birleşme harekatı icrasıyla sona erdi.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50’nci yılına ithafen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 50 gemi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı selamlama geçişi gerçekleştirildi. Selamlamaya İtalyan Durand de la Penne fırkateyni ile Libya’nın Shafak korveti de eşlik etti.

EFES-2024, birçok yeniliği de beraberinde getirdi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap