Ekonomi ve Enerji Bakanlığı bütçesi komitede görüşülüyor

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, bugünkü toplantısında öncelikle 287 milyon 653 bin 100 TL'lik Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile bakanlığa bağlı Serbest Liman ve Bölge'nin bütçesini ele aldı.

Yayın: 20.11.2023 - 16:12

32 kez okundu

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı bütçesi komitede görüşülüyor

CTP Milletvekili Fikri Toros, toplantıya başkanlık ederek batı ülkelerindeki enflasyona dikkat çekti ve Türkiye’de faiz oranlarının artırılarak enflasyonun kontrol altına alınmaya çalışıldığını ifade etti.

Toros, Türk Lirası’nın döviz karşısındaki değer kaybının önlendiğini ancak bu uygulamanın tek başına enflasyonla mücadelede etkili olmadığını belirtti. Ayrıca, KKTC’deki mevduatın Türkiye’ye kaçma olasılığının bulunduğunu ve nakit paranın risk altında olduğunu vurgulayarak bakanlığın tedbir alması gerektiğini söyledi.

Global gelişmelerin KKTC’yi etkilediğini ifade eden Toros, alternatif sektörlerin kullanımı konusunda adım atılmadığını dile getirdi. Teknoparkların atıl durumda olduğunu, kara para aklamanın tehlikeli boyutlara ulaştığını belirterek ülkedeki ekonomik sorunlara dikkat çekti.

Toros, gri listede olmanın ekonomik faaliyetleri olumsuz etkileyeceğini ve yabancı faaliyetlerde ciddi sorunlar yaşanabileceğini söyledi. Ayrıca, gayrimenkul piyasasındaki olumsuzluklara karşı etkili politikalar üretilmesi gerektiğini vurguladı.

Kıbrıs sorununun ekonominin önündeki en büyük engel olduğunu belirten Toros, enerji sorununun da bu sorunun bir parçası olduğunu ifade etti. Bilişim sektörü, kayıt dışılık ve kara para aklama sorunlarına da değinen Toros, enerji politikalarında kabloyla elektrik sistemine entegrasyonun önemine dikkat çekti.

Kara paranın aklanması konusunda acil önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Toros, suçların aklanmasıyla ilgili yasa hazırlanması ve diğer bekleyen yasaların düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Sermaye Piyasası Kurulu’nun bir an önce kurulması ve bakanlığın Maliye Bakanlığı ile iş birliği içinde çalışması gerektiğini ifade etti.

CTP Milletvekili Fikri Toros, GSMH’nın artırılması için tarım ve sanayi gibi sektörlere öncelik verilmesi gerektiğini belirtti. Kıb-Tek ile ilgili üretim faaliyetlerine yönelik ihaleleri eleştirerek enerji konusunda yol gösterecek politika ve bilgi istedi.

Aynı toplantıda diğer milletvekilleri de ekonomi, ticaret ve enerji konularında çeşitli eleştirilerde bulundular.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap