Altın fiyatı yükselecek mi?

Fed'in faiz arttırmasına rağmen altın fiyatının yükselmesi dikkat çekerken uyarılar peşpeşe geliyor. Morgan Stanley enflasyondaki yükselmenin altın fiyatlarını yukarı yönlü iteceğini belirtirken, Guardian Vaults İş Geliştirme Müdürü John Feeney Boğa piyasasına işaret etti. 'Altın fiyatı düşecek mi, yükselecek mi?" sorusu ise ekonomi gündemindeki yerini koruyor. Bugün yatay pozisyona geçen altın fiyatı için Ekonomist İslam Memiş, ABD'nin bilinçli olarak altın fiyatlarını yüksek tuttuğunu savundu.

Altın fiyatı yükselecek mi?
banner22

Rusya-Ukrayna savaşı, Fed'in faiz arttırımı ve AB Merkez Bankası'nın benzer yönde sinyaller vermesi dünya piyasalarını etkilemeye devam ediyor. Faiz arttırımına rağmen altın fiyatlarının yükselişe geçmesi ise gözleri ABD'nin para ve enflasyon politikasına çevirdi. "Altın fiyatları yükselecek mi?" sorusunun cevabı tüm dünyada yaşanan yüksek enflasyonla mücadele için adımlara göre şekilleneceği yönünde analizler ise dikkat çekiyor.

Spot altın haftayı yüzde 2'lik yükselişle kapatmaya hazırlanırken, ABD’nin Rusya’ya yeni yaptırımlarını açıklamasının ardından yine tırmanışa geçti. Savaş nedeniyle Rusya’nın dünya piyasasında etkili olduğu doğalgaz, buğday, alüminyum ve nikel gibi emtiaların fiyatlarını tetikledi. 

ALTIN BOĞA PİYASASINA GİRDİ

Guardian Vaults İş Geliştirme Müdürü John Feeney, “Altının Mart ayında elde ettiği yükselişin büyük kısmını geri vermesiyle, dikkatler değerli metalin enflasyona karşı hedge aracı olarak rolüne kayacak” yorumunda bulundu. Feeney piyasanın artan tahvil getirilerine rağmen yükselmesini Boğa piyasasına yorumladı. Boğa piyasası, fiyatların gelecekte iyimser bir ortamda seyredeceği yani yükseliş trendinde olduğu süreci işaret ediyor. Bu dönemlerde yatırımcılar alıma geçerken fiyatların sürekli olarak yukarı yönlü hareket etmesi Ayı piyasasına göre daha az riskli taşıyor.

İKİNCİ ÇEYREKTE 2 BİN DOLARI GÖRÜR

Morgan Stanley analistleri ise geçtikleri bir bilgi notunda artan enflasyon ve Rusya-Ukrayna savaşından dolayı artan jeopolitik belirsizliklerin altını çizdi. Analistler altın fiyatlarının biraz daha yukarı taşıyabileceğini ve ikinci çeyrek için 2 bin doları öngördüklerini belirtti. Analistler “Sonrasında merkez bankalarının enflasyonla mücadele için faizleri artıracağını ve altını baskılayacağını bekliyoruz” görüşünü dile getirdi. 

Altın fiyatlarına yön verecek önemli bir gelişme yine Washington'dan geldi. ABD Hazinesi, Başkan Biden’ın Rusya ile altın işlemlerinin yasaklayan bir kanunu imzaladığını açıkladı. Bu düzenleme ile ilk kez piyasaların yaptırıma tabi Rus kurumlarıyla altın üzerinden işlemi yasaklayan resmi bir talimat devreye girmiş oldu. Bu gelişme altın fiyatlarını tetikleyecek önemli bir etken olarak kayıtlara girdi. 

İSLAM MEMİŞ: ALTINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDER

Altın fiyatlarına ilişkin tahminleri tutan Ekonomist İslam Memiş ise Fed'in faiz arttırmasına rağmen altın fiyatlarının yükselmesine ilişkin çarpıcı bir yorumda bulundu. ABD'nin altın fiyatını bilerek düşürmediğini savunan Memiş, piyasalarda yatar bir sıkışma olduğuna dikkat çekti.  

İslam Memiş, "Kısa vadeli yatırımcılar pozisyon almıyor. Uzun vadeli yatırımcılar ise bekledikleri alım fırsatının bir türlü gelmediğini düşünüyor. Merkez bankaları faiz artırım sürecine girdi. Amerikan Merkez Bankası 25 baz puanla başlayarak çok sert dalgalanma oluşturmadan ve piyasaları bozmadan bu süreci başlattı. Fed üyeleri ise 50 baz puan faiz artışı yapmalıyız gibi sert açıklamalarıyla piyasaları yönlendiriyor. Enflasyonla mücadeleyi faiz arttırımı ile yapmaya çalışıyorlar." dedi. 

'Fed’in faiz arttırımı süreci ile normal şartlarda emtia fiyatlarında geri çekilme ve hatta sert düşüş yaşanması gerektiğini işaret eden altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, "Ons altının 1.900 dolar seviyesinin altına, gram altının 900 lira seviyesinin altına, gümüşün ons fiyatının 23,80 altına, gram gümüşün 11 lira seviyesine düşmesi gerekiyordu. Ancak merkez bankaları için bu bir risk. Emtia fiyatlarını isterselerse bir gecede baskılayabilirler. Mesela ABD, Avrupa veya Asya seansları açılır açılmaz altın ve gümüş satarak oradaki pozisyonları azaltarak fiyat gerimesini istedikleri an gerçekleştirebilirler. Bu güç onların elinde. Mayısa kadar bu böyle devam eder" yorumunda bulundu. 

ANALİSTLERDEN ALTIN YORUMLARI: YÜKSELİR Mİ DÜŞER Mİ?

Öte yandan Rusya-Ukrayna savaşının piyasalara etkisinin ekonomi gündeminin odağında yer aldığını belirten analistler, ABD Başkanı Biden'ın Avrupa'da katılacağı toplantılara dikkat çekerek emtia fiyatlarında hareketlilik beklendiğini belirtti. ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin 50 baz puanlık faiz artışını işaret etmeye devam etmesi ise altında düşüş baskısı olarak yorumlanıyor. Ancak faiz arttırımına rağmen 3 gün süren altındaki hareketlilik bu etkinin sınırlı kalacağı yönünde de yorumlanıyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20