Altın fiyatları sıkıştı

Rusya - Ukrayna Savaşı devam ederken önemli zirvelerin geride kaldığı haftada altın fiyatları merak konusu oldu. NATO zirvesi, Avrupa ülkelerinin Rus petrolü ve gazına ilişkin açıklamaları piyasalarda hareketliliği neden olurken yeni hafta öncesi ‘’Altın yükselecek mi düşecek mi? Gram altın ne kadar?’’ soruları gündeme geldi. İslam Memiş piyasalarda sıkışma devam ederken altın tahmini ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Altın fiyatları sıkıştı
banner22

Jeopolitik gerginlik devam ederken yatırımcılar güvenli liman olarak değerli madenlere yöneldi. Savaş fiyatlamasının olduğu piyasalarda zarar etmek istemeyen vatandaşlar ‘’Altın alınır mı satılır mı?’’ sorularının cevabını araştırıyor. İşte altın fiyatları ve piyasalarda son durum…

ALTIN FİYATLARI NE SERT YÜKSELECEK NE DE DÜŞECEK

Piyasalarda bekleyiş havasının hakim olduğunu ifade eden uzmanlar sakinliğin arkasındaki senaryoyu açıkladı. Fed başta olmak üzere dünyadaki Merkez Bankaları faiz arttırım sürecine girdi. 2020 yılında başlayan yüksek enflasyon problemi etkisi artırarak devam ederken piyasa analistleri 2023 yılında tüm dünyanın yüksek enflasyonla mücadelede hiperenflasyon kapısına dayanacağını ifade etti. Merkez Bankaları yüksek enflasyonu baskılamak adına faiz arttırım sürecine başladı.

Fed geçtiğimiz haftalarda 25 baz puan artış yaparak hem piyasalardaki sakinliği korudu hem de şahin tondan açıklamalarla enflasyonu baskılamaya başladı. Ancak enflasyon ve jeopolitik riskler devam ediyor. Uzmanlar bu enflasyon rakamları ve savaş tansiyonun yükselmesiyle normal şartlarda altın fiyatı ve diğer emtia fiyatları yükseliş trendine girmesi gerekirken son 10 aydır olduğu gibi baskılanma devam etmesini agresif yükselişlerin önüne geçmek için bilerek yapıldığını ifade ediyor. Merkez Bankalarının emtia fiyatlarında sert yükseliş enflasyon fiyatlarını da etkileyeceğinden bu trendin önüne geçtiği de söyleniyor.

Merkez Bankaları aynı zamandan emtia fiyatlarının sert düşmesini de istemiyor. Piyasa uzmanları emtia fiyatlarında sert düşüş yaşanması durumunda yatırımcıların doları bırakıp altın ve gümüşe yöneleceğini ve özellikle Fed’in bunu istemediğini vurguluyor. Ons altın 1.900 - 1.960 arasından gelgitler yaşanırken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ''Ons altın fiyatından agresif bir kırılma olması için yeni bir haber akışına ihtiyaç var. 1.900 dolar altına inmesi veya 1.960 dolar üstüne çıkması yeni bir anlaşma haberi gelmesi ya da jeopolitik risklerle alakalı yeni risklerin meydana gelmesi gerekiyor. Bu nedenle ons altında 1.880 – 1.980 seviyesi gibi 100 dolar bant aralığında dengeleniyor. Merkez Bankalarından müdahale gelmesi durumunda ise 1.900 dolar seviyesi altına sarkarak 1.880 bandını görebilir’’ dedi.

Ons altın 27 Mart Pazar günü 1.958 dolardan işlem görüyor.

İSLAM MEMİŞ GRAM ALTIN ALIM FIRSATINI AÇIKLADI

Gram altın fiyatı hakkında uzmanlar 900 - 930 lira aralığında bir sıkıma olduğunu ifade etti. İslam Memiş bu hafta gram altın üzerinde yurt içinde baskılanan doların değil ons altının etkili olduğuna işaret ederken 950 lira üzerine ihtimal vermediğini, 850 – 900 seviyelerinin ise alım fırsatı olarak değerlendirdi. Gram altın yıl sonu tahmininin ise 1.450 TL olduğunu hatırlattı. Kısa vadede ise ons altında beklenen sert düşüş ardından gram altının 900 TL altına sarkabileceğini ifade etti.

Gram altın fiyatı 27 Mart Pazar 933 TL’den el değiştirirken, çeyrek altın 1.516 TL, yarım altın 3.032, cumhuriyet altını ise 6.054 TL’den işlem görüyor.

FİNANS YETKİLİSİNDEN ALTIN TAHMİNİ

Rusya – Ukrayna Savaşı nedeniyle piyasalarda oynaklık sürerken Century Financial'ın baş yatırım yetkilisi Vijay Valecha, altının ons başına 1.950 dolar üzerinde kalmaya devam ettiğini ve bir sonraki direnç seviyesinin 1.970 ve ardından 1.985 dolar olduğunu ifade etti. Analistler Doğu Avrupa’daki gerginliğin devam etmesi durumunda ons altının 2.000 dolar seviyesini aşabileceğini vurguladı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20