KKTC’ye etkisi olumsuz yönde

Türkiye Merkez Bankası’nın faizi düşürmeye artırmaya devam etmesi ile yükselişini sürdüren döviz, önceki gece Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizcilere yönelik, “Ekonomik Kurutuluş savaşını başlattık” açıklaması ile döviz kurlarında yüzde 9’ları aşan bir yükselmeye neden oldu… Döviz resmen patladı

KKTC’ye etkisi olumsuz yönde
banner22

Kıbrıs Haber Özel

Mahvolduk!

Türkiye’de savaş veya darbe gibi olumsuzluklarda yükselen döviz kuru Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları ile zirveye tırmanmayı sürdürüyor.   Saatler içerisinde döviz kurları ani bir yükseliş yaparak yüzde 3 ile 4 arasında gidip gelen yükseliş trendi bir anda yüzde 9’un üzerine çıktı.  1 Sterlin 165 TL, 1 Euro 12, 1 Dolar ise 11 seviyelerinde iken aniden yükselişe geçti ve Sterlin 17’ye, Euro 14’e Dolar ise 13’e yanaştı.

Vatandaşlar perişan

Vatandaşlar, “Gıda, akaryakıt, giyim kuşam derken dolar ile Euro aldı başını gidiyor... Bir türlü bu yükselişin önü kesilemezken şimdi ayaklarımızı yorganımıza göre uzatma zamanı geldi. Eğer, bu yükselişte adımlar sağlam atılmazsa, ilerisini söylemek dahi istemiyoruz. Şu anda, ülkede herkesin gündemi dövizin uçuşu. Herkesin önlemini alması ve ayağını yorganına göre uzatması gerekiyor” dedi.
   Vatandaşlar artık yabancı stabil para birimine geçilmesinin şart olduğunu ifade ederek hükümete bu yönde acil çağrı yaptı. İngiltere’nin Brexit’ten dolayı AB’den çıktığı için İngiliz Sterlinine geçmenin uygun olacağını anlata vatandaşlar, TL ile devam edilmesi halinde ülkenin adeta yıkıma sürükleneceğini ifade etti.  

KKTC’ye etkisi olumsuz yönde

   Ekonomistler, kurdaki sert dalgalanmanın KKTC ekonomisine etkisinin olumsuz olacağına dikkati çekerek, KKTC ekonomisinin ithalat ve hizmet ihracatına dayalı olması nedeni ile dalgalanmanın sektörlere olumsuz yansıyacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2021, 15:22

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20