Protokol ne zaman imzalanacak?

Protokol ne zaman imzalanacak?
banner22

KKTC Hükümeti, Türkiye ile imzalamayı düşündüğü mali protokolü hala yapamamış olması nedeniyle iyice köşeye sıkıştı. Başbakan Sucuoğlu’nun, alkollü içecek zamlarından sonra elektrik zamlarını da gözden geçirme sözü vermesine karşın bu konuda neler yapılabileceği bilinmiyor. Başbakan’ın dün toplanan Meclis grubundan bu konuda yardım istediği ancak milletvekillerinin Başbakan’a yardımcı olacak görüşler ortaya koyamadıkları öğrenildi.

Dünkü Meclis grubu toplantısında Lefkoşa Milletvekili Olgun Amcaoğlu başkanlığındaki bir ekibin Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na giderek maliyetler konusunda inceleme yapması ve bir çıkış yolu bulmaya çalışması kararlaştırıldı.

PROTOKOL NE ZAMAN?

Başbakan Sucuoğlu ise dün yaptığı bazı açıklamalarda Türkiye ile imzalanması beklenen ekonomik ve mali iş birliği protokolünün çevrim içi olarak hazırlandığını ve dün Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sunulmasının beklendiğini duyurdu. Başbakan, Türkiye yetkilileri bu konuda temas halinde olduklarını belirttiği halde bu temasların siyasi düzeyde mi, yoksa teknik düzeyde mi olduğuna açıklık getirmedi.

Başbakan, davet alıp Ankara’ya gideceklerini söylerken Ankara’dan alınan bilgiler bu konuda bir çalışma olduğunu doğrulamıyor.

BORÇLANMA LİMİTİ

Maliye Bakanı Sunat Atun’un dünkü Meclis oturumunda KKTC’nin borçlanma limitinin dolduğunu ifade etmesi de dikkatlerden kaçmadı. Bankacılık çevreleri, “limiti dolan sadece devlet değildir. KKTC bankalarının devlet kefaleti ile borç vermesinin yasal bir sınırı vardır. Bazı bankalarımız devlete borç vermiyor ama verenlerin yasal sınırı da dolmuş bulunuyor” açıklamasını yapıyorlar.

Bankacılık Yasası, KKTC bankalarının devlete verebilecekleri borçları öz kaynakları ile sınırlandırmış bulunuyor.

Kaynak: Ve Kıbrıs

https://www.vekibris.com/hukumet-paraya-sikisti/

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20