EL-SEN, Ercan Terminali’ni besleyen 22 KWA’lık hattı kesmek istedi

EL-SEN (K.T. Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası), Ercan Havaalanı Terminali'nde T&T şirketine ait olan Meriç Trafo Merkezi'ne girerek elektrik kesme girişiminde bulundu. Sendika, 92 milyon TL'lik birikmiş borcun ödenmemesi nedeniyle harekete geçtiğini belirtti.

Yayın: 14.06.2024 - 16:11

39 kez okundu

EL-SEN, Ercan Terminali’ni besleyen 22 KWA’lık hattı kesmek istedi

Polis, EL-SEN üyelerinin trafo merkezine girişine izin vermedi ve bu durum çatışmalara yol açtı. EL-SEN Başkanı Ahmet Tuğcu, polis müdahalesinin ardından gece ansızın havalimanının elektriğini keseceklerini duyurdu ve polis memurları hakkında yasaların uygulanmasını engelledikleri iddiasıyla şikayette bulunacaklarını belirtti. Tuğcu, ayrıca Ercan Havalimanı işletmecisi Emrullah Turanlı’nın korunduğunu savundu ve havalimanının artık halka ait olmadığını ileri sürdü.

KIB-TEK Müdürü Dalman Aydın’ın açıklamalarını şüpheli bulan Tuğcu, KIB-TEK’in T&T şirketiyle yapılan herhangi bir anlaşma olmadığını ve sadece borçların yapılandırılması için dilekçe verildiğini belirtti. Tuğcu ayrıca, son dönemde çıkarılan af yasalarının siyasi yakınlıkları olan kişilere yönelik olduğunu ve bu durumun halkın çıkarlarına hizmet etmediğini öne sürdü.

EL-SEN’in eylemi, KIB-TEK’in borçlarını kapatmak için yüksek faizle bankadan borçlanmasına ve bu paralelde vatandaşlara uygulanan faiz oranlarının adaletsizliğine dikkat çekiyor. Sendika, Ercan Havaalanı’nın enerji ihtiyacını karşılayan trafo merkezine yapılan eylemle, T&T şirketinin ayrıcalıklı muamele görmesine ve halkın zarara uğramasına karşı durduklarını vurguladı.

Diğer sendika ve sivil toplum temsilcileri de EL-SEN’in eylemini destekleyerek, ülkedeki adaletsizlik ve yolsuzluk iddialarını gündeme getirdi ve hükümetin bu konularda çözüm üretmekte başarısız olduğunu savundu. Eylemi destekleyenler, halkın çıkarlarını koruma ve şeffaflık talep etme çabasında olduklarını belirttiler.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap