Erdoğan: “Sayın Putin ile Beşşar Esed’e bir davetimiz olabilir”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan ziyareti dönüşünde yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye lideri Beşşar Esed'e bir davet gönderebileceklerini ve bu ziyaretlerin yeni bir sürecin başlangıcı olabileceğini belirtti.

Yayın: 05.07.2024 - 15:53

96 kez okundu

Erdoğan: “Sayın Putin ile Beşşar Esed’e bir davetimiz olabilir”

Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü 24. Devlet Başkanları Zirvesi sırasında çeşitli ülkelerin liderleriyle ikili görüşmeler gerçekleştirdiğini aktardı. Bu kapsamda Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, Moğolistan Cumhurbaşkanı Ukhnaagiin Khurelsukh, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile görüşmeler yaptığını ve diğer liderlerle de temas halinde olduğunu ifade etti.

Erdoğan’a, NATO içinde Rusya ile olumlu ilişkiler yürüttüğü ve bu ilişkilerin önemli sonuçlar doğurduğu belirtilerek, özellikle Karadeniz Tahıl Koridoru konusunda atılan adımların önemine dair sorular yöneltilmişti. Erdoğan, Putin ile yaptığı görüşmede tahıl koridoru ve Afrika’ya gıda sevkiyatı gibi konuları ele aldıklarını ve işbirliği mesajları verdiklerini vurguladı.

Suriye konusunda ise Erdoğan, Putin ile Esed’in Türkiye’ye ziyaretlerinin yeni bir sürecin başlangıcı olabileceğini dile getirdi. Sahada sağlanan sükunetin devam etmesi ve PKK/PYD/YPG gibi terör örgütlerinin etkisinin azaltılması gerektiğini belirten Erdoğan, Suriye’nin istikrarının sağlanması ve demokratik altyapısının yeniden inşası için çaba göstereceklerini ifade etti.

Son olarak, Kayseri’de yaşanan olaylara ve Suriye’nin kuzeyindeki duruma da değinen Erdoğan, Türkiye’nin bu tür provokasyonlara müsaade etmeyeceğini ve terör örgütlerine karşı kararlılıkla mücadele edeceklerini vurguladı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap