Erkut Şahali: Ülkede gelir adaletsizliği var

2023 yılında yaşanan enflasyonun 2024 yılında da aynı seviyede devam edeceğini belirterek, ülkede gelir dağılımındaki adaletsizliği ve halkın alım gücündeki düşüşü vurgulayan Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkan Vekili Erkut Şahali, 2024 Mali Yılı Merkezi Devlet Yönetimi Bütçe Yasa Tasarısı'nın komitede görüşüldüğünü ifade etti.

Yayın: 08.11.2023 - 14:30

23 kez okundu

Erkut Şahali: Ülkede gelir adaletsizliği var

Şahali, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) enflasyonun etkisi altında olduğunu ve bu etkenin önemli bir faktör olduğunu dile getirdi. Ayrıca, 2023’te yaşanan enflasyonun 2024’te de devam edeceğini öngördü. Ülkede gelir dağılımındaki adaletsizliğin arttığını ve halkın alım gücünün azaldığını ifade etti. Şahali, harcama disiplini oluşturmanın ve kayıtlılığın sağlanmanın önemine değinerek, KDV rakamlarındaki çarpıklığın kayıt dışılığın bir göstergesi olduğunu söyledi. Gümrüklerde elde edilen verilerin dahilde elde edilen verilerle karşılaştırılması gerektiğini vurguladı.

Gelir artırıcı tedbirlerin önemli olduğuna dikkat çeken Şahali, gelir elde ederken ve harcama yaparken şeffaf ve objektif olunması gerektiğini belirtti. Ayrıca, ihalesiz düzenin bütçe disiplini açısından bir örnek olmadığını belirtti ve bütçeyle ilgili öneriler sunacaklarını ifade etti. Şahali, bütçenin hükümet için bir yol açması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Vekili Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre de bütçe maratonunun iyi başladığını söyleyerek, dünya genelinde yaşanan değişikliklerin gelir ve giderleri etkilediğini belirtti. Pandemi, Rusya-Ukrayna savaşı ve Gazze’deki olayların beklemediği gelişmeler olduğunu dile getirdi. 6 Şubat depreminin bütçeyi etkilediğini de ekledi.

Yükselen fiyatlar ve döviz kurlarının bütçeyi etkilediğini ancak gelirlerin arttığını ve ek bütçenin hazırlanmasının sevindirici olduğunu belirtti. Töre, 2024 yılının daha iyi bir yıl olması temennisinde bulundu. Töre’nin konuşmasının ardından bütçenin genel görüşmelerine geçildi. Bu sırada ilk konuşmayı CTP Milletvekili Salahi Şahiner yaptı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap