Ersoy: “Kamucu bir bakışla tarım ve hayvancılık politikası geliştirmemiz lazım”

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Umut Ersoy, tarım ve hayvancılık politikalarının kamucu bir perspektifle ele alınması gerektiğini belirtti.

Yayın: 31.05.2024 - 12:01

51 kez okundu

Ersoy: “Kamucu bir bakışla tarım ve hayvancılık politikası geliştirmemiz lazım”

Tarım ve hayvancılığın kooperatifçilik aracılığıyla ölçek büyütmesi gerektiğini savunan Ersoy, bu konudaki görüşlerini Kıbrıs Postası TV’de katıldığı bir programda dile getirdi.

Ersoy, hayvan üreticilerinin eylemleri hakkında konuşurken, eylemlerde toplumsal sorunların yerine bireysel çıkarların ön planda olduğunu ifade etti. Bağımsızlık Yolu’nun eyleme destek vermediğini ancak sembolik olarak katıldıklarını belirtti.

Günlük ve geçici çözümlerden kaçınılması gerektiğini vurgulayan Ersoy, tarım ve hayvancılık politikalarının kamucu bir yaklaşımla yeniden yapılandırılmasının önemini belirtti. Ersoy, bu şekilde kalıcı ve yapısal çözümlere ulaşılabileceğini söyledi.

Donmuş ithal etlerin piyasayı düzenlemeyeceğini savunan Ersoy, sınırlı miktarda getirilecek ithal etin dar gelirli vatandaşlara ulaşıp ulaşmayacağının belirsiz olduğunu ve etin nereden geleceğinin hala netleşmediğini dile getirdi.

Ersoy, yem, elektrik ve mazot gibi girdi maliyetlerinin yüksekliğine dikkat çekerek, AKSA’ya olan bağımlılığın elektrik fiyatlarını artırdığını ve bu durumun et fiyatlarına da yansıdığını belirtti.

Akaryakıt ithalatının son dört yılda arttığını ve ithalatın iki firma tarafından kontrol edildiğini söyleyen Ersoy, akaryakıtın en büyük ithalat kalemi olduğunu ifade etti. AKSA ile olan sözleşmenin feshedilmesi gerektiğini savunan Ersoy, bu adımın elektrik maliyetlerini düşüreceğini ve bunun sadece et fiyatlarını değil, genel ekonomiyi olumlu yönde etkileyeceğini belirtti.

Ersoy, 500’den fazla hayvan sahibi olanların teşviklerin büyük kısmını aldığını, küçük üreticilerin ise kalan teşvikleri paylaşmak zorunda kaldığını söyledi. Bu nedenle, tarım ve hayvancılığın kooperatifler aracılığıyla ölçek büyütmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Verimli tarım arazilerinin yanında yapılan yurtlar nedeniyle solar panel kurma kotasının dolduğunu ve üreticilerin bundan faydalanamadığını ifade eden Ersoy, su ve toprak kaynaklarının dikkatle korunması gerektiğini belirtti.

Emeğin iktidarını kurma hedefleri olduğunu söyleyen Ersoy, yapısal çözümler için mücadele edilmediği sürece mevcut sistemin devam edeceğini belirtti.

Kıbrıs sorununa da değinen Ersoy, adanın birleşmesi ve Kıbrıslı Türklerin siyasal eşitliğinin sağlanması için tek çözümün federasyon olduğunu savundu. Nikos Hristodulidis ve Nikos Anastasiadis’in masadan kaçan taraflar olduğunu belirten Ersoy, Kıbrıs sorununun çözümünde sadece Ersin Tatar ve Türkiye’nin engel olarak görülmemesi gerektiğini ifade etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap