Eski Cumhurbaşkanı Moussa Dadis Camara Gine’de bulunduğu hapishaneden firar etti

Gine'de 2008 yılında gerçekleşen askeri darbeyle iktidara gelen eski Cumhurbaşkanı Moussa Dadis Camara, tutuklu olarak bulunduğu Coronthie Cezaevi'nden silahlı kişilerin düzenlediği bir saldırı sonucu firar etti.

Yayın: 04.11.2023 - 15:57

31 kez okundu

Eski Cumhurbaşkanı Moussa Dadis Camara Gine’de bulunduğu hapishaneden firar etti

Gine Adalet Bakanı Alphonse Charles Wright, hapishanenin sabah saatlerinde yaşanan saldırı sonucu eski Cumhurbaşkanı Camara’nın firar ettiğini doğruladı. Hapishanenin bulunduğu Kaloum bölgesi güvenlik kordonu altına alındı ve giriş çıkışlar kapatıldı.

Moussa Dadis Camara, 2009 yılında Gine’de bir stadyumda gerçekleşen katliamın planlayıcısı olarak suçlanıyor. 2009 stadyum katliamında 157 sivil hayatını kaybetmiş ve birçok kadın cinsel saldırılara maruz kalmıştı. Camara, bu olayın ardından ülkeden sürgün edilmiş ve Eylül 2022’de ülkesine geri döndükten sonra tutuklanarak Coronthie Cezaevine gönderilmişti.

Bu firar, Gine’deki siyasi ve hukuki istikrarsızlığı artırabilir ve Camara’nın geri dönüşü ve yargılanmasıyla ilgili tartışmaları yeniden alevlendirebilir. Firar edenler arasında Camara’nın yanı sıra stadyum katliamı davasında yargılanan diğer kişilerin de olabileceği iddiaları bulunuyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap