Estonya Başbakanı Kallas’tan AB’nin yeni Yüksek Temsilcisi olacağıyla ilgili iddialara yanıt

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, Avrupa Birliği'nin (AB) yeni Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi olacağı konusunda kesin bir değerlendirme yapmaktan kaçındı.

Yayın: 27.06.2024 - 14:17

39 kez okundu

Estonya Başbakanı Kallas’tan AB’nin yeni Yüksek Temsilcisi olacağıyla ilgili iddialara yanıt

Bugün Brüksel’deki AB zirvesi öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yapılan görüşmenin ardından konuşan Kallas, Rusya’ya karşı kararlı bir tutum sergileyerek, “Rusya tehdidini NATO’nun öncelikli gündem maddesi olarak korumalıyız. Rusya’nın saldırgan eylemlerine karşı koymak ve bunları kontrol altına almak için uzun vadeli bir stratejiye ihtiyaç var.” şeklinde konuştu.

Kallas, adının AB’nin yeni Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi olarak geçmesiyle ilgili sorulan bir soruya ise şu yanıtı verdi: “Siyasette her zaman sürprizler olabilir. Kararlar alınmadan önce kesin konuşmamak gerekir. Estonya’da bir söz vardır: Ayı vurulmadan derisini paylaşmayın. Ben de bu anlayışı benimseyerek hareket ediyorum.”

Kallas’ın, bugün başlayacak AB zirvesinde Josep Borrell’in yerine Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi olarak atanması bekleniyor. Zirvede AB’nin gelecek 5 yıllık üst yönetiminin belirleneceği önemli kararlar alınacak.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap