Fransa’da otoyol inşasına karşı çıkan çevrecilere polis müdahalesi

Fransa'nın Tarn vilayetinde, Castres-Touluse yönünde yapılması planlanan A69 otoyolunun inşası karşıtı çevreciler ile polis arasında çatışma yaşandı. France Info'nun bildirdiğine göre, 3 bin civarında çevreci, otoyol projesini protesto etmek amacıyla bir araya geldi.

Yayın: 09.06.2024 - 11:18

33 kez okundu

Fransa’da otoyol inşasına karşı çıkan çevrecilere polis müdahalesi

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in feshedilmesini talep ettiği çevreci topluluk “Soulevements de la Terre” tarafından organize edilen gösteriye, bazı tarım sendikaları da katıldı. Sendika bayrakları taşıyan ve bazıları tamamen siyah giysiler içinde olan aktivistler, otoyol inşaatının yakınındaki Puylaurens köyünde kamp kurdu.

Valilik tarafından yasaklanan gösteriye müdahale etmek üzere bölgeye 1600 polis ve jandarma sevk edildi. Tarn valiliği, yaşanan olaylarda 2 jandarma, 1 polis memuru ve 2 göstericinin yaralandığını açıkladı.

Fransa Ulusal Jandarma Teşkilatı’nın sosyal medya hesabından paylaşılan görüntülerde, eylemcilerin molotofkokteylleri ve yanıcı maddeler kullanarak jandarma araçlarını ateşe verdiği ve jandarmaların yangından kaçtığı görüldü.

İçişleri Bakanı Darmanin, şiddet eylemleri nedeniyle Soulevements de la Terre topluluğunun feshedilmesini talep etmişti. Otoyol projesinin 53 kilometrelik kısmının 2025 yılında tamamlanması planlanıyor ancak çevreciler ve sendikacılar, projenin 400 hektarlık tarım ve orman arazisine zarar vereceği gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap