G7 Liderler Zirvesi’nde Meloni ile Macron arasındaki “kürtaj anlaşmazlığı” tansiyonu arttırdı

G7 Liderler Zirvesi, İtalya'nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi ve zirvede İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında "kürtaj" konusunda anlaşmazlık yaşandığı bildirildi. İtalyan basınına göre, zirvenin sonuç taslağı üzerindeki görüş ayrılıkları, iki lider arasında gerginliğe neden oldu.

Yayın: 14.06.2024 - 14:48

38 kez okundu

G7 Liderler Zirvesi’nde Meloni ile Macron arasındaki “kürtaj anlaşmazlığı” tansiyonu arttırdı

Macron, zirvenin ilk gününde Fransız basınına yaptığı açıklamada, ev sahibi İtalya’nın isteği üzerine sonuç bildirisinde “kürtaj” kelimesinin yer almamasını eleştirdi ve bu durumdan üzüntü duyduğunu belirtti.

Meloni ise Macron’u eleştirerek, “seçim kampanyası yapmakla” suçladı ve böyle bir uluslararası platformda tartışmaların anlamsız olduğunu vurguladı. Meloni, “G7 gibi önemli bir platformu seçim propaganda aracı olarak kullanmak son derece yanlış” dedi.

İtalyan basını, ülkenin geçen yıl Japonya’daki zirvede kürtaj konusunda kabul edilen bildiriye destek verdiğini belirtti. İki lider arasındaki gerilimin yemek sırasında azaldığı bildirilirken, zirve boyunca kürtaj konusundaki görüş ayrılıklarının diğer konuların önüne geçtiği ifade edildi.

G7 Liderler Zirvesi’nde özellikle Fransa ve Kanada’nın kürtajın erişim hakkının korunması konusunda atıfta bulunulmasını savunduğu, İtalya’nın ise bu konunun müzakere edilmesinden yana olduğu kaydedildi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap