Gazze’de mahsur kalan ABD vatandaşı yaşlı kadın, avukatı aracılığıyla Biden hükumetine dava açtı

Gazze'yi ziyaret ederken İsrail bombardımanı altında mahsur kalan 81 yaşındaki Filistin kökenli bir ABD vatandaşı, evine dönme talebiyle ABD Başkanı Joe Biden hükümetine karşı dava açtı. Dava, San Francisco'daki Federal Mahkeme tarafından açıldı ve kadının avukatı Ghassan Shamieh, mahkeme binasının önünde basın toplantısı düzenledi.

Yayın: 04.11.2023 - 10:23

34 kez okundu

Gazze’de mahsur kalan ABD vatandaşı yaşlı kadın, avukatı aracılığıyla Biden hükumetine dava açtı

Shamieh, müvekkilinin adını güvenlik nedeniyle açıklamadı, ancak 81 yaşında olduğunu belirtti. Kadının Gazze’yi ziyaret ettiği sırada, diğer birçok Filistin kökenli Amerikan vatandaşı gibi İsrail saldırıları altında mahsur kaldığını ifade etti.

Dava, ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarına karşı açıldı ve Gazze’de mahsur kalan tüm Amerikan vatandaşlarının ülkelerine güvenli bir şekilde dönmelerini talep etmek amacıyla gerçekleştirildi. Shamieh, “ABD hükümetinin, Gazze Şeridi’ndeki her bir Amerikan vatandaşını derhal ve güvenli bir şekilde tahliye etmesini talep etmek için buradayız” dedi.

Shamieh ayrıca, ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarının, Filistinli Amerikalıları Gazze’den tahliye etmeyerek ABD Anayasası’nın Beşinci Değişiklik kapsamındaki vatandaşların “eşit korunma hakkını” ihlal ettiklerini belirtti.

Müvekkilin torunu Sayed Bseiso, Gazze’ye doğduğu evi ziyaret etmek için 30 yıl aradan sonra giden büyükannesinin İsrail saldırıları altında mahsur kaldığını ve sağlık durumunun kötü olduğunu ifade etti. ABD hükümetinin, ABD vatandaşı olan bir aile üyesini bu durumda bırakmasından hayal kırıklığı yaşadıklarını ve kadının tahliye edilmesi için çok geç olacağından korktuklarını vurguladı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, en az 79 Amerikan vatandaşının Mısır’a tahliye edildiğini, ancak yaklaşık 400 ABD vatandaşının Gazze’den çıkarılmasının ne kadar süreceğinin belirsiz olduğunu belirtmişti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap