Burada her şey altın kaplama

Seyahat etmenin en büyük ödüllerinden biri hiç şüphesiz, yeni deneyimler edinmek, farklı kültürlere ve yaşamlara şahitlik etmektir. Yalnızca turist olarak bir ülkeye gitsek bile o ülkenin genel hayat tarzlarını ve kültürlerini araştırmak oldukça önemli. Öyle ki kimi ülkelerde sizi şaşırtacak derecede alışkanlıklar olabilir. Dubai de onlardan biri. İşte Dubai hakkında şaşırtıcı gerçekler.

Burada her şey altın kaplama

Bu ülkede yerli halktan 7 kat fazla yabancı bulunuyor. Dubai’deki yabancıların çoğu, Hindistan, Bangladei ve Pakistan’dan gelen inşaat işçileridir.

Burj Khalifa 825 metre ile dünyanın en yüksek binası konumunda. Kıyaslama yapabilmeniz için Eiffel Kulesi sadece 300 metre.

Dünyanın ‘en’lerinin olduğu yer Dubai. En yüksek bina, en büyük alışveriş merkezi, en zengin insanlar, en pahalı otel odaları.

Dubai’de hafta sonu tatili çoğu ülkede olduğu gibi cumartesi – Pazar değildir. Burada tatil günleri Cuma ve cumartesi günleridir.

Zarfın üstüne adrese gidecek evin yakınındaki bir ikonik bina yazılarak ‘buradan sola dönün beyaz kapılı ev’ gibi adres bilgileri yazılıyordu.

Ancak 2015 sonrası Dubai her sokak ve binaya bir numara verdi. Artık kargolar adreslere rahatlıkla gönderiliyor.

Dubai’de her yıl en az 10 tane gökdelen inşa ediliyor. Dubai, Hong Kong ve New York gibi dünyanın en çok gökdelene sahip 5 kentinden biridir.

Plaka üzerinde ne kadar rakam varsa o kadar iyi olarak düşünülüyor. 2008 yılında üzerinde yalnızca 1 rakam olan plaka açık artırma ile 14.5 milyon dolara satışa çıkarıldı.

Özellikle lüks araçlar, Dubai’de yaşayanlar için bir tutku. Araçlar kadar plakalar da ayrı bir önem taşıyor burada.

Bu ülkede görebileceğiniz en havalı polis arabaları bulunuyor. polisler, Ferrari, Lamborghini ve Aston Martin marka araçlar kullanıyorlar.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 11:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER