Gıda Mühendisleri Odası: “Ülkeye gelen ithal etlerin analiz sonuçları mevzuata uygun”

Gıda Mühendisleri Odası, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ve Veteriner Dairesi ile yapılan istişareler sonucunda ülkeye ithal edilen etlerin Veteriner Dairesi’ne bağlı Ulusal Gıda ve Referans Laboratuvarı’nda incelendiğini ve sonuçların mevzuata uygun olduğunu açıkladı.

Yayın: 12.06.2024 - 11:09

32 kez okundu

Gıda Mühendisleri Odası: “Ülkeye gelen ithal etlerin analiz sonuçları mevzuata uygun”

KTMMOB Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Beste Oymen, yaptığı açıklamada, “Elde edilen sonuçlar, bu etlerin soğuk zincirin bozulmadan gıda güvenliği standartlarına uygun bir şekilde ülkeye getirildiğini gösteriyor” dedi. Oymen, ithal edilen etlerin sağlık açısından tüketilmesinde herhangi bir sakınca olmadığını belirtti.

“Bu aşamadan sonra gıda güvenliği süreci bizim için son derece önemlidir. Bu etleri satın alırken, orijinal ambalajlarında ve soğuk zincirin bozulmadığından emin olunması gerektiğini tekrar vurgulamak isteriz” diyen Oymen, orijinal ambalajı olmayan etlerin kesinlikle satın alınmaması gerektiğini kaydetti.

Etiket bilgilerinin dikkatlice incelenmesinin önemine değinen Oymen, ithal etlerin tüketiciye güvenli bir şekilde ulaştırılması için denetim mekanizmasının etkin olması gerektiğini vurguladı.

Oymen, “Biz, Gıda Mühendisleri Odası olarak halk sağlığını korumak ve gıda güvenliğini sağlamak için tüketicileri bilgilendirmeye ve sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Umarız ki yerli üretimin desteklenmesiyle milli imkanlarla et arzı sürdürülebilir hale gelir” şeklinde konuştu.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Veteriner Dairesi’ne şeffaf ve tarafsız bir şekilde gerekli bilgileri paylaştıkları için teşekkür eden Oymen, denetim mekanizmasının sürekli olarak güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap