Gıda Mühendisleri Odası, yaz aylarında gıda zehirlenmelerine dikkat çekti

Gıda Mühendisleri Odası (GMO), yaz aylarında artan sıcak hava koşullarının mikroorganizmaların çoğalma hızını artırarak gıda zehirlenmelerine yol açabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Yayın: 01.07.2024 - 11:33

42 kez okundu

Gıda Mühendisleri Odası, yaz aylarında gıda zehirlenmelerine dikkat çekti

GMO Başkanı Dr. Beste Oymen adına yapılan açıklamada, gıda hijyeninin önemine vurgu yapıldı ve halka bazı önemli ipuçları verildi.

Oymen, gıda zehirlenmelerinin temel nedenlerinden birinin hijyen eksikliği olduğunu belirterek, ellerin ve yüzeylerin doğru şekilde yıkanmasının önemini vurguladı. Gıda hazırlarken ve yemekten önce ellerin en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanması gerektiğini, kullanılan ekipmanların düzenli olarak temizlenmesi gerektiğini ifade etti.

Ayrıca, çiğ gıdalarla pişmiş gıdaların ayrı tutulması gerektiğini ve çiğ et, tavuk ve balık gibi ürünler için farklı kesme tahtaları kullanılmasının önemli olduğunu belirtti. Su kalitesinin yanı sıra, kullanma suyunun da sağlık standartlarına uygun olması gerektiğini vurgulayan Oymen, evlerde bulunan arıtma sistemlerinin düzenli bakımının önemine dikkat çekti.

Gıdaların doğru sıcaklıkta pişirilmesinin önemini vurgulayan Oymen, gıda termometresi kullanımını önerdi ve et, deniz ürünleri ve yumurta gibi gıdaların belirli sıcaklıklara kadar pişirilmesi gerektiğini açıkladı.

Açıklamasında, yaz aylarında hazırlanan yemeklerin hızla soğutulması gerektiğini de vurgulayan Oymen, büyük porsiyonların küçük porsiyonlara ayrılması veya hızlı soğutma yöntemleri kullanılması gerektiğini belirtti.

Son olarak, tüketicilere gıda satın alırken ambalaj ve tarih kontrolü yapmaları, şüpheli durumlarda ürünleri tüketmemeleri konusunda uyarılarda bulundu. Ayrıca, gıda zehirlenmesi belirtileri ve bu durumda yapılması gereken ilk yardım önlemleri hakkında bilgi verdi.

Oymen, tüketicilerin sağlık ve güvenliklerini korumak için bu basit önlemleri almalarının önemli olduğunu vurgulayarak, kamuoyunu gıda hijyeni konusunda duyarlı olmaya çağırdı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap