Göç karşıtı Farage, sekizinci denemesinde milletvekili seçildi

İngiltere'de Avrupa Birliği (AB) karşıtlığının önde gelen isimlerinden Nigel Farage, 4 Temmuz'da yapılan genel seçimlerde ilk kez milletvekili seçildi. Farage, daha önce sekiz kez aday olmasına rağmen başarı sağlayamamıştı.

Yayın: 05.07.2024 - 11:22

33 kez okundu

Göç karşıtı Farage, sekizinci denemesinde milletvekili seçildi

Farage’ın partisi sandık çıkış anketlerine göre önemli kazanımlar elde etti. Partinin Avam Kamarası’nda 13 sandalye kazanması bekleniyor.

Clacton’dan milletvekili seçilen Farage, zafer konuşmasında seçmenlere “Bu, hepinizin beklemediği bir başlangıç” mesajını verdi.

Nigel Farage, daha önce UKIP (Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi) lideri olarak İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması (Brexit) için kampanya yürütmüş ve 2016’daki referandumda başarılı olmuştu. Brexit’in ardından Brexit Partisi’ni kurup yönetti.

Siyasete Nasıl Adım Attı?

Farage, İngiltere’nin 1992’de Maastricht Antlaşması’nı imzalamasının ardından Muhafazakar Parti’den ayrıldı. Bu antlaşma, Avrupa devletleri arasındaki birliğin güçlendirilmesi çağrısında bulunuyordu. Farage, o zamanlar küçük bir grup olan UKIP’in kurucularından biri oldu.

1994’te İngiltere’nin güneyindeki Eastleigh’de yapılan ara seçimde milletvekili adayı oldu fakat seçilemedi. 1999’dan 2020’ye kadar Avrupa Parlamentosu (AP) üyesiydi. 2006’da UKIP lideri olduktan sonra medyada tanınmaya başladı. 2009 AP seçimlerinde UKIP, İşçi Partisi ve Liberal Demokratlar’dan daha fazla oy aldı. Farage, 2016’daki Brexit referandumunda aktif bir rol oynadı ve AB’den ayrılma kararı çıkınca UKIP’ten istifa etti.

Referandumun ardından, AB’den ayrılma süreci tamamlanmadan önce Nisan 2019’da Brexit Partisi’ni kurdu. Brexit süreci tamamlandıktan sonra partinin adını Reform UK olarak değiştirdi. Farage, 2021’de siyasete ara vererek yeni kurulan GB News televizyon kanalında sunuculuk yapmaya başladı.

4 Temmuz 2024 genel seçim kampanyası öncesinde, Avam Kamarası’na aday olmayacağını belirtmesine rağmen, 3 Haziran’da yaptığı açıklamayla Reform UK’in Clacton’dan aday olacağını ve partinin liderliğini yeniden üstleneceğini duyurdu. Bu karar, Farage’ın siyasi kariyerinde yeni bir dönemin başlangıcı oldu.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap