Atatürk'ün hiç bilinmeyen röportajı ortaya çıktı

İngiliz arşivinde Mustafa Kemal Atatürk'ün 98 yıl önce Le Temps gazetesinden gazeteci Paul Gentizon'a verdiği ve bugüne kadar bilinmeyen röportajı gün yüzüne çıktı.

Atatürk'ün hiç bilinmeyen röportajı ortaya çıktı
banner22

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Doç. Dr. Halil Özşavlı, İngiliz Milli Arşivi'nde araştırma yaparken Atatürk’ün Le Temps gazetesine verdiği hiç bilinmeyen bir röportajına rastladı.

Büyük İzmir yangını ile ilgili araştırma yaparken İzmir Limanı'nda demirleyen İngiliz savaş gemisi Curacoa'nın seyir defterine ulaşan Özşavlı, burada Atatürk ile yapılan röportajı bulduğunu anlattı.

Röportajın, daha önce hiç yayımlanmamış olması ve Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği mesajlar açısından kıymetli evraklar içerisinde.

Özşavlı, Fransız Le Temps gazetesinden gazeteci Paul Gentizon, 12 Şubat 1923'te Atatürk ile yüz yüze röportaj yaptığını söyledi:

"Gentizon'un Atatürk ile yaptığı röportajı Curacoa adlı İngiliz savaş gemisinin kaptanına rapor etmiş. Kaptan bu bilgiyi alıp seyir defterine işlemiş. Ben de bu röportaj acaba Le Temps gazetesinde yayımlanmış mı diye baktım. Dönemin Le Temps gazetesini buldum. Orada hiçbir şekilde çıkmamış. Atatürk Araştırma Merkezi'ne sordum, kendim araştırdım, Mustafa Kemal'in bu röportajı kesinlikle hiçbir yerde bilinmiyor. Dolayısıyla bu röportajın ilk kez ortaya çıktığı ve daha önce yayımlanmamış olduğunu tespit ettim"

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20