Güney Kore, Kuzey Kore’nin 250’den fazla çöp balonu gönderdiğini bildirdi

Güney Kore, Kuzey Kore’nin çöp içeren 250'den fazla balonu sınırdan gönderdiğini bildirdi.

Yayın: 26.06.2024 - 10:17

39 kez okundu

Güney Kore, Kuzey Kore’nin 250’den fazla çöp balonu gönderdiğini bildirdi

Yonhap’ın haberine göre, Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore’nin geçen aydan bu yana Güney Kore’ye altı defa çöp dolu balonlar gönderdiğini açıkladı. Bu balonların yaklaşık 100’ünün, içinde müsvedde kağıt olduğu tahmin edilerek, başkent Seul’ün batısındaki Gyeonggi bölgesine düştüğü belirtildi.

Açıklamada, Kuzey Kore’den toplamda 250’den fazla çöp balonu gönderildiği vurgulandı. Güney Kore, bu duruma yanıt olarak sınıra hoparlörler yerleştirerek propaganda yayınları yapmaya hazır olduklarını duyurdu.

Ayrıca, Kuzey Kore’den gelen çöp balonları nedeniyle Incheon Havalimanı’nda iç ve dış hat uçuşlarının yaklaşık üç saat ertelendiği bildirildi. Kuzey Kore’nin 28 Mayıs’tan bu yana yaklaşık 2 bin çöp balonu gönderdiği kaydediliyor.

Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore’nin yerel saatle 05.30 sularında Japon Denizi (Doğu Denizi) yönüne balistik füze fırlattığını da açıkladı.

“Çöp balonu” gerilimi

29 Mayıs’tan bu yana Kuzey Kore’den Güney Kore’ye yüzlerce çöp balonu gönderildi. Bu durum iki ülke arasında gerginliğe neden oldu. Kuzey Kore, bu eylemi “ifade özgürlüğü” olarak tanımlarken, Güney Kore bu açıklamayı kınadı.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, 4 Haziran’da Kuzey Kore’nin çöp balonu göndermesine karşılık olarak, 2018’de imzalanan ve askeri gerilimleri azaltmayı amaçlayan Koreler Arası Anlaşma’yı askıya aldığını duyurdu. Güney Kore ordusu da Pyongyang yönetiminin “propaganda yayınları için” sınıra hoparlör yerleştirmeye başladığını bildirdi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap