Gürcistan’da tartışmalı “yabancı etkinin şeffaflığı” yasası yürürlüğe girdi

Gürcistan'da son olarak yabancı etkinliğin şeffaflığına ilişkin yeni yasa, Parlamento Başkanı Şalva Papuaşvili'nin imzasıyla yürürlüğe girdi.

Yayın: 03.06.2024 - 13:29

51 kez okundu

Gürcistan’da tartışmalı “yabancı etkinin şeffaflığı” yasası yürürlüğe girdi

Papuaşvili, Parlamento’da yaptığı açıklamada, Gürcü Hayali Partisi tarafından nisan ayında sunulan ve “yabancı etkinliğin şeffaflığı” hakkındaki yasayı imzaladığını belirtti.

Yasanın Gürcistan’ın güvenliği ve istikrarı için hayati önem taşıdığını vurgulayan Papuaşvili, “Bugün, ‘yabancı etkinliğin şeffaflığı’ yasasını imzaladım. Bu yasanın temel hedefi, Gürcistan’ın siyasi, ekonomik ve sosyal sistemlerinin dış müdahalelere karşı dayanıklılığını güçlendirmektir” dedi.

Papuaşvili ayrıca, “yabancı etkinliği yürüten kuruluşların” kayıt yapmaları için Adalet Bakanlığına 60 günlük bir süre verildiğini ve bu sürenin sonunda, dış finansman alan kuruluşların kayıt yaptırmaları ve 2023’teki gelirlerini beyan etmeleri gerektiğini belirtti.

Gürcistan Başbakanı İrakli Kobakhidze de Kabine toplantısında yasanın önemine değindi ve yasaya karşı düzenlenen gösterilere atıfta bulunarak, “2 ay boyunca yasayla ilgili pek çok yanlış bilgi yayıldı” şeklinde konuştu.

Kobakhidze, yasanın kabul edilmesiyle hükümetin ve Gürcü halkının, Gürcistan’a karşı olan güçlere karşı bir kazanç elde ettiğini söyledi ve “Şeffaflık Yasası’nın kabul edilmesi sadece Gürcistan’ın egemenliği ve güvenliği için bir kazanç değil, aynı zamanda ülkemize yönelik kötü niyetli olanlar için bir kayıp” dedi.

Kobakhidze ayrıca, “Yasa artık yürürlükte ve herkesin pragmatik bir şekilde hareket etmesi ve gereksiz duygusal tepkilerden kaçınması gerekiyor” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Yabancı etkinliğin şeffaflığına ilişkin yasa tasarısının nisan ayında Parlamento’ya sunulmasının ardından, Gürcistan’da protestolar başlamıştı.

Yasa düzenlemesi, fonlarının yüzde 20’sinden fazlasını yurt dışından alan Gürcistan’daki kuruluşların “yabancı bir gücün çıkarlarını gözeten organizasyon” olarak kaydolmalarını ve aksi takdirde para cezalarıyla karşılaşmalarını öngörüyor. Kayıt sırasında, kurumların tüm gelirlerini açıklaması gerekiyor.

Gürcü Hayali Partisi’nin nisan ayında sunduğu ve 14 Mayıs’ta Parlamento’da kabul edilen yasa tasarısı, 18 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili tarafından veto edilmişti. Ancak tasarının 28 Mayıs’ta yapılan oylamada 84’e karşı 4 oyla yeniden kabul edilmesiyle Zurabişvili’nin vetosu geçersiz hale gelmişti.

Parlamento çevresinde toplanan göstericiler, bu kararı protesto etmişti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap