Haiti’de son 2 günde 25 kişi silahlı saldırılarda öldürüldü

Haiti'de son iki gündür artan şiddet olayları sonucunda 25 kişi silahlı saldırılarda yaşamını yitirdi.

Yayın: 04.07.2024 - 09:46

45 kez okundu

Haiti’de son 2 günde 25 kişi silahlı saldırılarda öldürüldü

Yerel basına göre, başkent Port-au-Prince yakınlarındaki Gressier kasabasında çeteler arasında çıkan çatışmalarda 25 kişi öldü. Bir polis yetkilisi yaptığı açıklamada, “Durum oldukça karışık. Haydutlar şehrin kontrolünü ele geçirmiş durumda. Küçük gruplar halinde hareket ediyorlar ve çeşitli mahalleleri ele geçiriyorlar. Halk evlerini terk ediyor, edemeyenler ise korkudan dışarı çıkamıyor,” dedi.

Başkanlık Konseyi’nden yapılan açıklamada, Gressier’deki silahlı çetelerin sebep olduğu olaylar kınandı ve ulusal polise tam destek verildiği belirtildi. Polisin operasyonları sonucunda çok sayıda çete üyesinin etkisiz hale getirildiği ve önemli miktarda cephaneliğin ele geçirildiği ifade edildi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, çete üyelerinin polis karakollarına baskın düzenlediği ve sivil halkı tehdit ettiği görüldü.

Haiti’deki Şiddet Olayları

Haiti’deki toplumsal huzursuzluk, Temmuz 2021’de Devlet Başkanı Jovenel Moise’nin suikastı, aynı yıl ağustosta 2 bin 200’den fazla kişinin ölümüne ve on binlerce evin yıkılmasına neden olan 7,2 büyüklüğündeki deprem, enflasyon, kolera vakaları, kaçırma olayları ve artan şiddet nedeniyle son yıllarda önemli ölçüde derinleşti.

Birleşmiş Milletler (BM) raporunda, başkent Port-au-Prince’teki güvenlik sorunlarının savaştaki bir ülkenin seviyesine ulaştığı belirtilmişti. Kenya ise 27 Haziran’da kaos ve şiddet olaylarının durdurulması amacıyla Haiti’ye 400 kişilik polis gücü göndermişti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap