Haiti’nin yeni Başbakanı Conille’den çetelerle etkin mücadele sözü

Haiti'nin yeni Başbakanı Garry Conille, ülkede güvenliği yeniden tesis etme sözü verdi ve çetelerle etkin bir mücadele başlatacaklarını açıkladı.

Yayın: 12.06.2024 - 09:42

42 kez okundu

Haiti’nin yeni Başbakanı Conille’den çetelerle etkin mücadele sözü

Conille, basına yaptığı açıklamada, başkent Port-au-Prince’in merkezinde üç polisin organize suç örgütleri tarafından öldürüldüğünü belirtti ve sorumluların yakalanması için talimat verdiğini ifade etti.

Çetelere karşı daha kararlı adımlar atacaklarını vurgulayan Conille, “Polis saldırısını kınıyorum. Şiddet ve cezasızlıkla mücadele etme sözü veriyorum. Katilleri hızla yakalayıp adalete teslim edeceğiz” dedi.

Suçluların yakalanması için halkın işbirliği yapması gerektiğini vurgulayan Conille, güvenliği ve adaleti birlikte sağlayacaklarını söyledi.

Vatandaşların ve kolluk kuvvetlerinin korunması için yeni tedbirler alacaklarını belirten Conille, “Huzuru bozanlar yakalanacak ve yargılanacak. Başka türlü adalet sağlanamaz” diye konuştu.

Haiti’de çetelerin şiddet olayları ve yoğun protestolar devam ederken, Geçiş Konseyi Garry Conille’i 28 Mayıs’ta yeni başbakan olarak atamıştı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap