Helikopter kazasında ölen İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Tahran’da defnedildi

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki 6 kişinin yer aldığı helikopter kazasında hayatını kaybeden Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın cenazesi, Şah Abdülazim Hasani Türbesi'nde toprağa verildi.

Yayın: 23.05.2024 - 16:33

115 kez okundu

Helikopter kazasında ölen İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Tahran’da defnedildi

Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen törenin ardından Abdullahiyan’ın naaşı, defnedilmek üzere Tahran’ın güneyinde yer alan Rey şehrindeki türbeye götürüldü.

Kalabalık bir grup tarafından karşılanan cenaze, türbenin bahçesine taşınırken mersiyeler okundu ve dualar edildi. Cenaze törenine katılanlar, ABD ve İsrail karşıtı sloganlar attı.

Abdullahiyan’ın cenazesi daha sonra türbenin iç kısmına defnedildi.

ABD’nin 2020 yılında Bağdat Uluslararası Havalimanı yakınlarında gerçekleştirdiği saldırıda öldürülen Kasım Süleymani’nin koruması da aynı türbede defnedilmişti.

Şah Abdülazim Hasani Türbesi, Şiiler için önemli bir ziyaret yeridir. Şah Abdülazim’in, Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hasan’ın soyundan geldiği kabul edilmektedir.

Helikopter Kazası ve Sonrası

Cumhurbaşkanı Reisi, 19 Mayıs’ta İran-Azerbaycan sınırında düzenlenen bir baraj açılışı törenine katıldı. Dönüş yolunda, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve bazı yetkililerle birlikte bulunduğu helikopter kaza yaptı.

İran’ın talebi üzerine Türkiye, arama kurtarma çalışmalarında Akıncı insansız hava aracını (İHA) görevlendirdi. Akıncı İHA, helikopter enkazının yerini tespit etti ve koordinatları İran makamlarına iletti.

Belirlenen yere ulaşan İranlı ekipler, kazadan kurtulan olmadığını bildirdi.

Reisi’nin hayatını kaybettiğinin kesinleşmesiyle birlikte, Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir geçici cumhurbaşkanı olarak görevlendirildi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri Keni ise Abdullahiyan’ın yerine geçici Dışişleri Bakanı olarak atandı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap