Husiler, ABD ve İngiltere’nin başkent Sana’ya 6 hava saldırısı düzenlediğini duyurdu

Yemen'deki Husi milisleri, ABD ve İngiltere'nin başkentleri Sana'ya karşı gerçekleştirdiği altı hava saldırısını duyurdu.

Yayın: 31.05.2024 - 10:50

46 kez okundu

Husiler, ABD ve İngiltere’nin başkent Sana’ya 6 hava saldırısı düzenlediğini duyurdu

Husi’ye ait El Mesirah Televizyonu’nda yapılan açıklamada, ABD ve İngiltere’nin Sana’ya saldırdığı bildirildi.

Saldırılar, başkentin Sebin ilçesine üç, Senhan ilçesine bağlı Cerban bölgesine iki ve Uluslararası Sana Havalimanı çevresine bir olmak üzere altı farklı noktaya düzenlendi.

Ancak, saldırıların detayları ve sonuçları hakkında herhangi bir bilgi verilmedi ve ne ABD ne de İngiltere tarafından konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Husi milisleri, geçtiğimiz günlerde yaptıkları bir açıklamada, bu hafta içinde Kızıldeniz, Umman Denizi ve Hint Okyanusu’nda ABD, İngiltere ve İsrail’e ait on gemiyi hedef aldıklarını belirtmişti.

Yemen’deki Husiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına misilleme olarak, 31 Ekim 2023’ten bu yana Yemen sularında İsrailli şirketlere ait ticari gemilere el koyduklarını ve bazılarını insansız hava araçları ve füzelerle hedef aldıklarını iddia ediyorlar.

Husi eylemlerinin ardından birçok denizcilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

18 Aralık 2023’te ABD, küresel deniz ticaret güvenliğini sağlamak amacıyla bir dizi ülkenin katılımıyla “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu bir deniz görev gücü oluşturduğunu duyurdu.

ABD ve İngiltere’nin, Yemen’deki kontrol bölgelerine yönelik saldırılarının ardından, Husiler bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacaklarını açıkladı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap