Husiler, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu’nda iki gemiyi vurduğunu duyurdu

Yemen'deki İran destekli Husi güçleri, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu'nda iki gemiyi seyir füzesi ve insansız deniz aracı kullanarak vurduklarını açıkladı.

Yayın: 24.06.2024 - 10:47

143 kez okundu

Husiler, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu’nda iki gemiyi vurduğunu duyurdu

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, yaptığı açıklamada, Kızıldeniz’de bulunan “Transworld Navigator” isimli geminin insansız deniz aracıyla tam isabetle vurulduğunu belirtti.

Seri, Hint Okyanusu’nda bulunan “Stolt Sequoia” isimli bir başka geminin ise seyir füzesiyle başarıyla vurulduğunu ifade etti.

Askeri Sözcü, bu gemilerin “işgal altındaki Filistin limanlarına giriş yasağını” (Husilerin ilan ettiği yasak) ihlal ettiği gerekçesiyle hedef alındığını bildirdi.

Kızıldeniz’deki Durum

Yemen’de İran tarafından desteklenen Husi güçleri, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki olarak 31 Ekim 2023’ten bu yana Yemen açıklarındaki İsrail bağlantılı ticari gemilere el koyuyor ve bazılarına insansız hava araçları ve füzelerle saldırılar düzenliyor.

Bu eylemler nedeniyle birçok denizcilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticaretinin güvenliğinin tehlikede olduğu gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te çeşitli ülkelerin katılımıyla Husi güçlerine karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu bir deniz görev gücü oluşturulduğunu duyurdu.

ABD ve İngiltere’nin Yemen’deki kontrol ettikleri bölgelere yönelik saldırılarının ardından, Husiler bu ülkelerin tüm gemilerini hedef alacaklarını ilan etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap