“II. Uluslararası Pozitif Okullar ve İyi Oluş Kongresi” başladı

Bugün Girne'de "II. Uluslararası Pozitif Okullar ve İyi Oluş Kongresi" başladı.

Yayın: 29.05.2024 - 12:47

49 kez okundu

“II. Uluslararası Pozitif Okullar ve İyi Oluş Kongresi” başladı

Milli Eğitim Bakanlığı ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin iş birliği ve Tangül Ünal Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı’nın sponsorluğuyla Acapulco Otel’de düzenlenen kongreye, altı kıtadan ve 31 farklı ülkeden akademisyenler ve uzmanlar bildirileriyle katıldı.


Kongre, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından açılış konuşmaları yapıldı ve Birkan Uzun temalı resim yarışmasıyla ilgili bir barkovizyon gösterisi sunuldu.

Etkinlik çerçevesinde, Birkan Uzun temalı resim yarışmasının ödül töreni ve sergi açılışı gerçekleştirildi. Kongre, cuma gününe kadar devam edecek.

Açılış konuşmalarını Kongre Başkanı Prof. Dr. Çağla Gür, Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürü Cengiz Topel Uzun, Tangül Ünal Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı Başkanı Dr. İçim Çağıner Kavuklu ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri yaptı.

Cengiz Topel Uzun’un Konuşması

Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürü Cengiz Topel Uzun, Milli Eğitim Bakanlığı’nın pozitif okullar ve iyi oluş yaklaşımlarını önemsediğini ve desteklediğini vurgulayarak, hem dünya genelinde hem de KKTC’de insanların iyilik ve mutluluğa ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Uzun, pozitif ve iyi olmanın beklentilerle ilişkili olduğunu, sahip olunan imkanlarla mutlu olmanın önemine değinerek, bu konunun dünya bilim insanlarının da ilgisini çektiğini belirtti. Pozitif yaklaşımların sorunların çözümünde ve verimliliğin artmasında önemli olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Çağla Gür’ün Konuşması

Kongre Başkanı Prof. Dr. Çağla Gür, depresyon ve kaygı gibi zihinsel hastalıkların artışına dikkat çekerek, iyi oluş ve pozitif okullar yaklaşımının giderek daha fazla önem kazandığını belirtti. Kongrenin uluslararası bir niteliğe bürünmesiyle KKTC’nin tanınırlığına katkı sağladığını da vurguladı.

Gür, kongrede üç çalıştay, eğitim atölyeleri ve resim sergisi bulunduğunu ve altı kıtadan 31 ülkeden bildirilerle katılım sağlandığını kaydetti.

Prof. Dr. Halil Nadiri’nin Konuşması

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, öğrencilerin akademik başarılarının yanı sıra iyi bir yaşam sürmeleri, kişisel gelişimleri ve güçlü yönlerini geliştirmeleri için iyi oluş ve pozitif okullar yaklaşımının önemli olduğunu belirtti. Bu yaklaşımın mutluluk, sağlık ve dayanıklılık gibi yaşam becerilerini geliştirmeye yardımcı olduğunu ifade etti. Nadiri, kongrenin toplum sağlığı için gerekli tartışma ortamını yaratacağını söyledi.

Dr. İçim Çağıner Kavuklu’nun Konuşması

Tangül Ünal Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı Başkanı Dr. İçim Çağıner Kavuklu, kongreye destek vermekten gurur duyduklarını belirterek, kongrenin devlet, üniversite ve sivil toplum örgütü iş birliğine güzel bir örnek teşkil ettiğini söyledi. Bu tür iş birliklerinin artması gerektiğini dile getirdi.

Kavuklu, kongrenin gelecek nesillerin daha dayanıklı, güçlü ve sorunlarla başa çıkabilen bireyler olarak yetişmesine katkı sağlayacağına inandığını ifade etti.

Konuşmaların ardından, resim sergisinde dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap