İngiltere, Husiler tarafından Kızıldeniz’de batırılan gemideki mürettebatın kaybolduğunu açıkladı

İngiltere'nin Yemen'de İran destekli Husiler tarafından batırılan Tutor gemisindeki mürettebatın kaybolduğunu bildirdi.

Yayın: 21.06.2024 - 09:08

44 kez okundu

İngiltere, Husiler tarafından Kızıldeniz’de batırılan gemideki mürettebatın kaybolduğunu açıkladı

İngiltere’nin Sana Büyükelçisi Abda Sharif, konuya ilişkin yazılı açıklama yaparak, “MV Tutor gemisindeki mürettebatın kaybolması bizi derinden üzdü. Husilerin saldırıları bir kez daha trajik sonuçlara neden oldu ve çevreyi, Yemen halkının onurlu yaşamını tehdit etti” dedi.

İngiliz donanması, Tutor kargo gemisinin 12 Haziran’da Husilerin insansız hava aracı tarafından hedef alınmasının ardından Kızıldeniz’de battığını açıklamıştı.

Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri de 19 Haziran’da sosyal medya hesabından, Tutor gemisinin Kızıldeniz’de hedef alındığı anın görüntülerini paylaşmıştı.

Yemen’deki İran destekli Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki olarak 31 Ekim 2023’ten bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere ait ticari gemilere el koyuyor ve bazılarına insansız hava araçları ve füzelerle saldırılar düzenliyor.

Husilerin bu eylemleri nedeniyle birçok denizcilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticaret güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te Husi güçlerine karşı çok uluslu “Refah Muhafızı Operasyonu” adında deniz görev gücü oluşturulduğunu açıkladı.

ABD ve İngiltere’nin Yemen’deki kontrol bölgelerine saldırması üzerine Husiler, bu ülkelerin tüm gemilerini hedef alacaklarını duyurdu.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap