İngiltere’de genel seçim: Oy kullanma işlemi devam ediyor

İngiltere'de genel seçimler için halk, ülkenin önümüzdeki beş yılını şekillendirecek liderleri belirlemek üzere sandık başına gitti.

Yayın: 04.07.2024 - 18:07

44 kez okundu

İngiltere’de genel seçim: Oy kullanma işlemi devam ediyor

Ülkede yaklaşık 50 milyon seçmen bulunuyor ve seçim günü yerel saatle 07.00 itibariyle oy vermeye başladılar.

Anketlerde açık ara önde olduğu görülen İşçi Partisi lideri Keir Starmer, eşi Victoria Starmer ile birlikte başkent Londra’nın Kentish Town bölgesindeki oy kullanma merkezine sabah saat 09.30’da gitti.

Starmer’ın gelişini bekleyen bir hayvan hakları aktivisti, kürk ticaretinin sona ermesi talebiyle ayı kostümü giyerek protesto düzenledi. İşçi Partisi destekçileri, aktivistin Starmer ile görüntü vermesini engellemeye çalıştı.

Starmer çifti oy kullandıktan sonra farklı bir kapıdan çıkarak seçim merkezinden ayrıldı.

Bir seçmen, adını vermek istemeyerek “İşçi Partisi kazanacaktır. Muhafazakar Parti kötü bir miras bıraktı, bu yüzden ülke birkaç ay daha zor durumda olacak” dedi.

İrlanda kökenli bir İngiliz seçmen ise NHS’deki sorunları ülkenin en büyük problemi olarak gördüğünü belirtti ve İşçi Partisinin cinsel kimlik politikalarını desteklemediğini söyledi.

Başka bir seçmen ise “Kim kazanırsa kazansın, ülkede değişim gerekiyor. Daha fazla okul ve hastane randevusuna ihtiyacımız var. Durumun tamir edilmesi zor bir noktada, umutsuzum ama yine de umut ediyorum” şeklinde konuştu.

Ülkede oy kullanma işlemi yerel saatle 22.00’de sona erecek ve seçim sonuçları yarın sabah saatlerinde netleşmeye başlayacak.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap