İngiltere’de sel uyarısı yapıldı!

İngiltere'de mevcut olan Babet Fırtınası'nın bazı bölgelerde ciddi yağışlar ve rüzgar etkilerine neden olabileceği konusunda uyarılar yapıldı.

Yayın: 19.10.2023 - 20:34

156 kez okundu

İngiltere’de sel uyarısı yapıldı!

İngiliz Meteoroloji Kurumu (Met Office) tarafından verilen bilgilere göre, Babet Fırtınası’nın beraberinde getirebileceği yoğun yağışlar ve güçlü rüzgarlar nedeniyle alarm seviyesi “kırmızı” olarak ilan edildi.

Bu kırmızı alarm seviyesi, özellikle İskoçya’nın doğusunu içine alacak ve TSİ 20.00’den ertesi gün öğle saatlerine kadar geçerli olacak. Ayrıca ülkenin diğer bölgelerinde de yoğun yağış beklentisi bulunuyor.

Bu, İngiltere’de Şubat 2020’deki Dennis Fırtınası’ndan bu yana verilen ilk kırmızı alarm olma özelliği taşıyor. Met Office’in kırmızı uyarısı, sel sularından kaynaklanan ciddi tehlike, evlerde ve işyerlerinde yaygın su baskınları ihtimalini içeriyor.

Met Office Baş Meteoroloji Uzmanı Jason Kelly, Babet Fırtınası hakkında yaptığı açıklamada, muhtemel şiddetli yağışların, su baskınlarına yol açarak ciddi etkilere neden olabileceğini belirtti.

İskoçya Çevre Koruma Ajansı (SEPA) yetkilisi David Morgan ise Babet Fırtınası’nın İskoçya’da yoğun yağışlar ve güçlü rüzgarlar getireceğini ve güneybatıdan başlayarak hafta sonu boyunca kuzeydoğuya doğru ilerleyeceğini açıkladı.

Morgan ayrıca, “Toprağın doygun olmasının yanı sıra yakın zamanda yaşanan şiddetli yağışlar ve seller nedeniyle havzaların zaten yüksek su seviyelerine sahip olduğunu, bu nedenle insanları olası sel tehlikesine karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyardı.” dedi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap