İngiltere’de siyasi partiler KKTC’ye uçuş yasağının kaldırılması için ortak talepte bulundu

İngiltere'nin önde gelen iki siyasi partisinden 50 politikacı, İngiltere Dışişleri Bakanı Lord Cameron'a Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne doğrudan uçuşların başlamasını talep eden bir mektup gönderdi.

Yayın: 30.05.2024 - 08:52

37 kez okundu

İngiltere’de siyasi partiler KKTC’ye uçuş yasağının kaldırılması için ortak talepte bulundu

The Independent gazetesinin bildirdiğine göre, İşçi Partisi’nin eski Dışişleri Bakanlarından Lord Straw ve eski Muhafazakar Parti Başkanı Sir Iain Duncan Smith de Kuzey Kıbrıs’a direkt uçuşların başlatılmasını destekliyor.

Mektupta, Lord Cameron’dan “cezalandırıcı ve adil olmayan yasağın” kaldırılması isteniyor. İmzaları taşıyan 50 politikacı, KKTC’ye doğrudan uçuşların başlamasının 1974 olaylarının 50. yıldönümüne denk geldiğine dikkat çekiyor. Seçimlere az bir süre kala, politikacılar mevcut hükümetten ziyade seçimi kazanacak yeni partiye yönlendirme talebinde bulunuyorlar.

Lord Straw, İşçi Partisi Dışişleri Bakanı olarak, 2004’te Annan Planı olarak bilinen ancak Kıbrıslı Rumlar tarafından reddedilen bir anlaşma sürecine yakından tanıklık etti. Lord Straw, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Annan Planı’nın bir AB üyeliği şartı olmasına rağmen, referandumdan bir hafta sonra AB’ye kabul edilmesine onay verilmesinden dolayı pişmanlığını dile getirdi.

Mektupta, KKTC’ye uygulanan hava taşımacılığı politikasının Avrupa’da uygulanan en kısıtlayıcı politikalardan biri olduğuna dikkat çekilerek, Birleşik Krallık’ın Kosova gibi Birleşmiş Milletler üyesi olmayan ülkelerden ve Tayvan gibi tanımadığı ülkelerden doğrudan uçuşlara izin verdiği vurgulanıyor.

Politikacılar, KKTC’ye doğrudan uçuşların güvenliği konusunda bir tehdit oluşturmadığını ve Ercan Havalimanı’nın uluslararası havacılık güvenlik standartlarını karşıladığını belirtiyorlar. Ayrıca, yılda yüz binlerce yolcunun bu havalimanını kullandığına dikkat çekiyorlar.

Politikacılar, Birleşik Krallık’ın KKTC ile ilişkilerini ilerletmemesi durumunda, Rusya ve İran gibi ülkelerin KKTC ile daha ileri ilişkilere girebileceği uyarısında bulunuyorlar ve bu durumun İngiltere’nin Doğu Akdeniz’deki stratejik konumunu olumsuz etkileyebileceğine işaret ediyorlar.

Mektup, İngiltere’de yaşayan 300.000 Kıbrıslı Türk’ün çağrısı üzerine ortaya çıktı. Bu kişilerin yakınları ve dostlarının da hükümet ve siyasi partilere baskı yaparak uçuşlar konusundaki haksız uygulamaların sona ermesini talep etmeleri bekleniyor.

Girişimin Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından başlatıldığı belirtiliyor. Kuzey Kıbrıs için Özgürlük ve Adalet Hareketi’nin kurucusu Chet Ramadan, KKTC’ye uygulanan bu gerici uygulamanın sona ermesinin zamanının geldiğini belirtti. Ramadan, İngiltere’nin doğrudan uçuşları başlatma konusundaki kararlılığını vurgulayarak, hangi hükümetin olursa olsun çağrılarını tekrarlayacaklarını ifade etti.

Ancak, bu girişimin Kıbrıslı Rumlar tarafından sert bir şekilde reddedilebileceği ve İngiltere’nin AB ile ilişkilerine olumsuz yansıyabileceği de belirtiliyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap