İnsan Hakları Derneği Başkanı Işık’tan ABD’ye eleştiri

İnsan Hakları Derneği Başkanı Hasan Yılmaz Işık, ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile imzaladığı "Savunma İşbirliği Anlaşması"nın bölgedeki barışı tehlikeye attığını ve Kıbrıs Türk halkının 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti üzerindeki ortaklık haklarını hedef aldığını belirtti.

Yayın: 24.06.2024 - 17:50

38 kez okundu

İnsan Hakları Derneği Başkanı Işık’tan ABD’ye eleştiri

Işık, yaptığı yazılı açıklamada, “ABD, Doğu Akdeniz ve Ortadoğu’da teröre verdiği destekle barış ve istikrarı tehdit etmekte, ayrıca Rum Yönetimi ile imzalanan ‘Savunma İşbirliği Anlaşması’ uluslararası hukuk, anlaşmalar ve 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’na aykırı olmasına rağmen Kıbrıs’a askeri yığınak yapmayı ve deniz hava üsleri kurmayı planlamaktadır. Bu durumu, derneğimiz savaş yanlısı bir tutum ve 21. yüzyılda yeniden ortaya çıkan bir Haçlı zihniyeti olarak değerlendirmektedir,” dedi.

Işık, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs ve Doğu Akdeniz üzerindeki haklarından vazgeçmeyeceğini vurguladı ve KKTC’nin tanınmasının bölge barışının teminatı olduğunu ifade etti. Ayrıca, ABD yönetimi ve Başkanı Joe Biden’ı bu durumu anlamaya ve kabul etmeye çağırdıklarını belirtti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap