İnsan Hakları Derneği BM’den beklentisini açıklamasını istedi

İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Hasan Y. Işık, Birleşmiş Milletler'in "görüşmelerin başlaması konusundaki ısrarı" hakkında daha fazla bilgi talep etti.

Yayın: 03.07.2024 - 08:14

32 kez okundu

İnsan Hakları Derneği BM’den beklentisini açıklamasını istedi

Hasan Yılmaz Işık, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi María Ángela Holguín Cuéllar arasındaki görüşmeye dair yazılı açıklama yaptı. Açıklamasında, Kıbrıslı Rumların 2004’te çözüm planını reddettiğini ve 2017’de İsviçre’de müzakereleri sonlandırdığını hatırlattı.

Birleşmiş Milletler’in görüşmelerin yeniden başlamasında ısrarcı olduğunu belirten Işık, Holguín’in bu süreçten ne beklediğini açıklaması gerektiğini söyledi. Ayrıca, “Kıbrıslı Rumlar, 2004 yılında yalnızca bir planı değil, Kıbrıs sorununun çözümünü reddetti. Dönemin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan da bunu tespit ve tescil etti” dedi.

Işık, Kıbrıs Türk halkı için görüşme değil, “bağımsızlık ve devletinin tanınması” teklifinin yapılması gerektiğini savundu.

Ayrıca, Kıbrıs Türküne verilen sözlerin yerine getirilmemesi nedeniyle Kıbrıs Türk halkının BM’ye güvenmemesi gerektiğini belirten Işık, bu konuda Holguín’e bir mektup göndereceklerini de açıkladı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap