İran ile Bahreyn 8 yıl sonra diplomatik ilişkileri normalleştirmek için görüşmelere başlama kararı aldı

İran ve Bahreyn, 8 yıl aradan sonra diplomatik ilişkileri yeniden kurma kararı aldı.

Yayın: 24.06.2024 - 09:24

31 kez okundu

İran ile Bahreyn 8 yıl sonra diplomatik ilişkileri normalleştirmek için görüşmelere başlama kararı aldı

İran’ın Dışişleri Bakan Vekili Ali Bakıri ile Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Raşid ez-Zeyyani, Tahran’da bir araya geldi.

Toplantı sonrasında yapılan ortak açıklamada, iki bakanın, 8 yıl önce kesilen diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmek amacıyla ikili görüşmelere başlama konusunda anlaştığı ifade edildi.

Bahreyn Dışişleri Bakanı Zeyyani, Asya İşbirliği Diyaloğu Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Tahran’a gelmişti.

Suudi Arabistan’da 2 Ocak 2016’da Şii din adamı Nimr el-Nimr dahil 47 kişinin “terör” suçlamasıyla idam edilmesinin ardından, bu ülkenin Tahran’daki büyükelçiliği ve Meşhed Konsolosluğu, İranlı göstericiler tarafından saldırıya uğramıştı. Bu olayların ardından iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler kesilmişti.

Çoğu Körfez ve Arap ülkesi, Suudi Arabistan’ın aldığı kararı desteklemişti ve Bahreyn de Ocak 2016’da İran ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıklamıştı.

Suudi Arabistan’ın 7 yıl sonra 10 Mart 2023’te Çin’in arabuluculuğuyla İran ile ilişkilerini yeniden başlatması üzerine, Bahreyn bu gelişmeyi memnuniyetle karşıladığını duyurmuştu.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap