İran’da reformist Mesud Pezeşkiyan, cumhurbaşkanı seçimini kazandı

İran'da reformist kimliğiyle tanınan Tebriz Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Mesud Pezeşkiyan, 14. dönem cumhurbaşkanı seçiminde oyların yüzde 53,7'sini alarak ülkenin 9. Cumhurbaşkanı oldu.

Yayın: 06.07.2024 - 09:54

30 kez okundu

İran’da reformist Mesud Pezeşkiyan, cumhurbaşkanı seçimini kazandı

İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, bakanlık binasındaki seçim merkezinde düzenlediği basın toplantısında, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun oy sayım işlemlerinin tamamlandığını duyurdu.

İslami, ülke genelinde kurulan yaklaşık 59 bin sandıkta toplam 30 milyon 530 bin 157 oy kullanıldığını ve Pezeşkiyan’ın 16 milyon 384 bin 403 oy aldığını belirtti. Pezeşkiyan’ın oy oranı yüzde 53,7 oldu.

Muhafazakar aday Said Celili ise 13 milyon 538 bin 179 oy alarak yüzde 44,4’te kaldı. Seçimin ikinci turuna katılım oranı yüzde 49,8 olarak açıklandı.

Mesud Pezeşkiyan Kimdir?

Pezeşkiyan, İran’ın reformist siyasi figürlerinden biri olarak öne çıkıyor. 29 Eylül 1954’te Mahabad’da doğan Pezeşkiyan, İranlı Türk bir ailenin çocuğu olup, Türk kimliğiyle gurur duyduğunu her fırsatta dile getirdi. Tebriz Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Pezeşkiyan, İran-Irak Savaşı sırasında hem asker hem de doktor olarak görev yaptı.

1985 yılında pratisyenlik kursunu tamamladıktan sonra Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde genel cerrahi ihtisasını yaptı. 1993 yılında kalp cerrahisi uzmanı oldu ve 1994-1999 yılları arasında Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde rektör olarak görev yaptı.

Trajik Kayıpları ve Aile Yaşamı

Pezeşkiyan, 1994 yılında eşi Fatma Mecidi ve bir oğlunu trafik kazasında kaybetti. Bu kayıplardan sonra geriye kalan iki oğlunu ve bir kızını tek başına büyüttü ve bir daha evlenmedi. Bu trajedi ve özveri hikayesi, Pezeşkiyan’ın toplumda şefkatli ve dirençli bir figür olarak görülmesini sağladı.

Siyasi Kariyeri

Pezeşkiyan’ın siyasi kariyeri, 1997 yılında Sağlık Bakanı Yardımcısı olarak atanmasıyla başladı. 2001-2005 yılları arasında Sağlık Bakanı olarak görev yaptı. 2008’de yapılan genel seçimlerde Tebriz Milletvekili seçilen Pezeşkiyan, o tarihten bu yana beş dönem boyunca milletvekilliği yaptı.

Eleştirileri ve Görüşleri

Pezeşkiyan, hükümetin muhaliflere yönelik tutumuna karşı sert eleştirilerde bulundu. 2009 cumhurbaşkanı seçimleri sonrası yaşanan olaylarda güvenlik güçlerinin müdahalelerini eleştirerek muhafazakar vekillerle gerginlik yaşadı. 2016-2020 yılları arasında İran Meclis Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı ve bu süreçte nükleer anlaşma ve Batı ile iyi ilişkileri savundu.

Mahsa Emini Olayı ve Açıklamaları

Eylül 2022’de Mahsa Emini’nin polis nezaretinde hayatını kaybetmesi üzerine, Pezeşkiyan devlet televizyonunda katıldığı bir programda zorunlu başörtüsü yasasına karşı çıktı. Bu yasağın kadınları dinden uzaklaştırdığını ve sona erdirilmesi gerektiğini belirtti.

Seçim Vaadleri

Eski Cumhurbaşkanları Muhammed Hatemi ve Hasan Ruhani ile eski Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif gibi isimlerin desteğini alan Pezeşkiyan, seçim kampanyalarında etnik ve mezhebi ayrımcılığı, zorunlu başörtüsü sorununu ve ekonomik adaletsizlikleri ele aldı. İnternet yasaklarını büyük oranda kaldırma sözü veren Pezeşkiyan, iç ve dış politikada önemli reformlar yapmayı ve Batı ile daha iyi ilişkiler kurmayı vaat etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap