İran’ın BM Daimi Temsilciliği: “İsrail Lübnan’a kapsamlı saldırı düzenlerse yıkıcı savaş başlar”

İran'ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği, İsrail'in Lübnan'a yönelik geniş çaplı bir askeri harekât başlatması durumunda "yıkıcı bir savaşın" çıkacağı konusunda uyarıda bulundu.

Yayın: 29.06.2024 - 10:07

33 kez okundu

İran’ın BM Daimi Temsilciliği: “İsrail Lübnan’a kapsamlı saldırı düzenlerse yıkıcı savaş başlar”

İran’ın BM Daimi Temsilciliği, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, İsrail’in Lübnan’a saldırı tehditlerini “psikolojik savaş” olarak nitelendirdi.

Açıklamada, İsrail’in Lübnan’a yönelik geniş çaplı bir askeri operasyon başlatması durumunda, “yıkıcı bir savaşın” patlak vereceği ve “tüm direniş cephelerinin kapsamlı katılımı dahil tüm seçeneklerin masada olduğu” vurgulandı.

Geçmişte de İran ve İsrail arasında artan gerginlikler sırasında benzer açıklamalar yapılmıştı. Nisan ayında İran, BM Daimi Temsilciliği aracılığıyla, BM Anlaşması’nın 51. maddesi uyarınca meşru müdafaa hakkını kullanacağını belirtmiş ve İsrail’in Şam’daki diplomatik misyonuna yönelik saldırganlığını gerekçe göstererek askeri karşılık verme tehdidinde bulunmuştu. 14 Nisan’da paylaşılan mesajda, “Bu iş şu an sonuçlandı sayılır. Eğer İsrail bir hata daha yaparsa İran’ın karşılığı daha ağır olacaktır.” denilmişti.

Mavi Hat’ta Tırmanan Gerginlik

7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını sürdüren İsrail, kuzey sınırında da Lübnan Hizbullahı ile çatışıyor. İsrail ile Lübnan arasında “Mavi Hat” olarak bilinen sınır hattında son haftalarda gerginlik giderek artıyor.

İsrail ordusu, 18 Haziran’da Lübnan’a yönelik olası bir saldırıya ilişkin “operasyonel planı” onayladığını duyurmuştu. 21 Haziran’da İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Hizbullah’ın İsrail topraklarına ve vatandaşlarına yönelik saldırılarına izin verilmeyeceğini ve gerekli adımların atılacağını ifade etmişti.

8 Ekim’den bu yana İsrail ordusunun Lübnan’a yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda şimdiye kadar 352 Hizbullah mensubu hayatını kaybetti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap