İranlı rap şarkıcısı Tumac Salihi hakkında Mahsa Emini gösterileriyle ilgili verilen idam kararı bozuldu

Eylül 2022'de Mahsa Jina Emini'nin “ahlak polisi” tarafından gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitirmesi, İran'da geniş çaplı protestoların fitilini ateşlemişti.

Yayın: 22.06.2024 - 15:22

42 kez okundu

İranlı rap şarkıcısı Tumac Salihi hakkında Mahsa Emini gösterileriyle ilgili verilen idam kararı bozuldu

Bu protestoları organize etmekle suçlanan İranlı rap şarkıcısı Tumac Salihi, İsfahan Devrim Mahkemesi tarafından idama mahkum edilmişti. Ancak bu idam kararı, Yüksek Mahkeme tarafından bozuldu.

Salihi’nin avukatı Emir Reisiyan, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, müvekkili hakkında verilen idam cezasının Yargıtay 39. Dairesi tarafından bozulduğunu duyurdu. Reisiyan, davanın yeniden görüleceğini belirterek, “Yargıtay beklendiği gibi, telafisi mümkün olmayan bir adli hatadan kaçındı.” şeklinde konuştu. Konuya ilişkin olarak İran yargı yetkililerinden henüz bir açıklama yapılmadı.

Tumac Salihi, Mahsa Emini’nin ölümünden sonra başlayan ve dört ay süren protestolara katılmış ve bu eylemleri destekleyen açıklamalarda bulunmuştu. İsfahan Devrim Mahkemesi, bu protestoları organize ettiği gerekçesiyle Salihi’yi idama mahkum etmişti. Ancak Yüksek Mahkeme, verilen idam cezasını bozarak davanın yeniden görülmesine karar verdi. Avukat Emir Reisiyan, 24 Nisan’da yaptığı açıklamada, İsfahan Devrim Mahkemesi’nin Yüksek Mahkeme’nin kararını uygulamadığını bildirmişti.

Bu gelişme, İran’daki yargı süreci ve insan hakları ihlallerine yönelik uluslararası dikkatleri bir kez daha üzerine çekmiş durumda. Salihi’nin durumu, İran’daki ifade özgürlüğü ve sanatçılara yönelik baskılar konusunda önemli bir örnek teşkil ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap